Դարի հարց մի դարձրեք, անգամ օրվա հարց մի դարձրեք. Հրայր Թովմասյանը՝ ՍԴ նախագահի ընտրության մասին. Հրայր Թովմասյան 09/24/2020   10:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ես իհարկե ունեմ դիրքորոշում և ասելիք ոչ միայն այս պրոցեսների, այլ շատ ու շատ խորքային պրոցեսների վերաբերյալ, որոնք ենթադրում են այլ ֆորմատով դժվար է պատասխանել»,- այս մասին ՍԴ նախագահի և փոխնախագահի ընտրությունից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանը։
«Որևէ մի դատավորի հետ որևէ թեկնածություն չեմ քննարկել, կարող եմ ենթադրել, որոշակի անդամներ որոշակի քննարկումներ միմյանց հետ կատարում են, տեղյակ չեմ, խոստանում եմ քննարկումներ կլինեն՝ ո՞վ, ո՞ւմ առաջադրեց, քվեարկությունը գաղտնի է, դրա մասին դուք չեք իմանա։ Դարի հարց մի դարձրեք, անգամ օրվա հարց մի դարձրեք, որովհետև ՍԴ նախագահը իր ֆունկցիան իրականացնելիս ոչնչով չի տարբերվում ՍԴ մյուս դատավորներից,ունի մեկ առաքելություն՝ ՍԴ բնականոն գործունեությունը ապահովելու։ Սա քաղաքական ընտրություններ չեն, քաղաքական պայքար չէ, ինչ որ անձերի պայքար սա չպետք է դիտարկել, ներքին փոքրիկ պրոցեդուրա է , որն անցնում է»,- ասաց Թովմասյանը և հավելեց, որ իր քվեարկությունը կատարելուց դիտարկելու է թեկնածուների պրոֆեսիոնալ հատկանիշները, մարդկային հատկանիշները և վարչական-կազմակերպչական ունակությունները։
«Ես բնականաբար ունեմ տասնյակ հարցեր այն թեկնածուներին, որոնք կառաջադրվեն, թե ինչպես են պատկերացնում այդ բոլորը, կհասկանամ համապատասխանում է, թե ոչ, եթե չգտնեմ այն թեկնածուին, որը կկարողանա դա անել, դեմ կքվեարկեմ»,- ասաց Թովմասյանը։
16:43 07/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՄիհրան Պողոսյանը՝ ՀՔԾ-ին. Դադարեցրեք Հրայր Թովմասյանի անվան անհարկի շահարկումները
00:43 31/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ նախագահի պաշտոնակատարը կարգադրել է արձակուրդից հետ կանչել Հրայր Թովմասյանին ու Արևիկ Պետրոսյանին. նոր զարգացումներ

"Не превращайте это в вопрос века и даже дня": Грайр Товмасян прокомментировал выборы главы КС Армении 09/24/2020   11:15  |  Лента новостей
Судья Конституционного суда Армении Грайр Товмасян заявил, что не обсуждал ни с кем из судей кандидатуру на должность председателя КС.
Напомним, в Конституционном суде Армении сегодня пройдут выборы председателя и заместителя главы КС.
“Могу лишь предположить, что некоторые члены ведут определенные обсуждения друг с другом. Я не в курсе. Обещаю, что обсуждения будут по поводу того, кто кого выдвинул. Голосование проходит в закрытом режиме; вы об этом не узнаете. Не превращайте это в вопрос века и даже дня, потому что даже председатель Конституционного суда при выполнении своих функций ничем не отличается от других судей КС. У него одна миссия – обеспечить нормальное функционирование КС. Это не политические выборы, не политическая борьба и не следует ее рассматривать как борьбу между какими-то личностями. Это небольшая внутренняя процедура, которая проходит”, - сказал Товмасян в беседе с журналистами.
Он добавил, что в ходе голосования он примет во внимание профессиональные и человеческие качества кандидата и административно-организационные навыки.