Պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարին 09/17/2020   22:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարար, ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Տոնոյանը սեպտեմբերի 17-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Քլեր Մեյթրոյին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանն անդրադարձել է  Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ  ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառված տեսանյութերին և ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը դրանց բովանդակության շուրջ։ Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների՝ ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից Գուրգեն Ալավերդյանին այցելության թույտվության խոչընդոտումը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Միաժամանակ, պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության գործադրած  ջանքերի համար:
Իր հերթին ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը Գուրգեն Ալավերդյանի և ադրբեջանական կողմում գտնվող հայազգի անձանց կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ՀՀ  զինված ուժերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի ինտեգրման մակարդակի գնահատմանն ուղղված գործունեությունը: Գնահատման գործընթացը մեկնարկել է 2019թ.-ին և միտված է  ՀՀ զինված ուժերի ռազմաուսումնական և ուսումնական ծրագրերում, ռազմական գործողությունների պլանավորման և որոշումների կայացման գործընթացում ՄՄԻ ինտեգրման, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների պլանավորման և որոշումների կայացման գործընթացում ռազմական իրավախորհրդատուների ներգրավման մակարդակի գնահատմանը:
22:31 16/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄխիթար Հայրապետյանը հանդիպում է ունեցել Բյուրականի աստղադիտարանի նախկին աշխատակիցների հետ
23:50 11/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Մարությանն ընդունել է ՀՀ-ում Թուրքմենստանի դեսպանին
17:06 11/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար տիկին Հելեն Ֆեյզիին
22:10 09/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
23:11 04/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանը Սևանում է՝ «Հաղթանակած» նախաձեռնության հավաքի երիտասարդներին հյուր (լուսանկարներ)

Давид Тоноян встретился с главой Международного комитета Красного креста в Армении 09/18/2020   09:19  |  Лента новостей
Министр обороны Армении, председатель Комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших Давид Тоноян в четверг провел встречу с руководителем Международного комитета Красного креста (МККК) в Армении Клэр Мейтро. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
В ходе встречи Давид Тоноян коснулся тиражируемых в азербайджанских СМИ видеороликов об армянском офицере Гургене Алавердяне и выразил главе ереванской делегации МККК озабоченность Минобороны Армении по поводу их содержания. Глава Минобороны Армении отметил, что чинимые властями Азербайджана препятствия для допуска представителей бакинского офиса МККК к посещению Гургена Алавердяна является грубейшим нарушением международно закрепленных прав, в частности, взятых Азербайджаном в рамках по международного гуманитарного права обязательств.
В то же время министр обороны Армении поблагодарил руководителя ереванского офиса МККК за усилия, предпринятые делегацией по защите прав военнопленных и гражданских лиц, находящихся под юрисдикцией Азербайджана.
В свою очередь Клэр Мейтро заверила, что делегация МККК предпринимает все необходимые шаги для обеспечения процедур, вытекающих из статуса Гургена Алавердяна и других лиц армянской национальности, находящихся на азербайджанской стороне.
Собеседники также обсудили деятельность, направленную на оценку уровня интеграции международного гуманитарного права (МГП) в ВС Армении. Данный процесс  стартовал в 2019 году и нацелен на оценку уровня вовлеченности военных юрисконсультов в военно-образовательных и образовательных программах ВС Армении, интеграции МГП в процесс планирования военных операций и принятия решений.
15:20 17/09/2020  |  Лента новостейПересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы – Тигран Абрамян
16:29 09/09/2020  |  Лента новостейПредставителям МККК пока не удалось встретиться с армянским офицером Гургеном Алавердяном
11:18 28/08/2020  |  КомментарийМИД Армении выступил с заявлением относительно попрания прав армянского офицера, оказавшегося под юрисдикцией Азербайджана
20:51 26/08/2020  |  Лента новостейТоноян сообщил ОБСЕ о грубом нарушении Азербайджаном прав армянского офицера
19:17 26/08/2020  |  Комментарий"Низкопробная постановка": Минобороны Армении о возбужденном в Азербайджане уголовном деле против армянского офицера
16:25 10/12/2019  |  Лента новостейМинистр обороны Армении принял главу делегации Международного комитета Красного Креста
12:38 02/11/2018  |  Лента новостейИ.о. главы МИД Армении деятельность МККК в зоне карабахского конфликта