Արցախը մշտապես եղել է եւ պետք է շարունակի մնալ մեր միասնության ու հաղթանակների խորհրդանիշը. Սերժ Սարգսյանի ուղերձը 09/02/2020   10:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության օրվա առթիվ:
Ուղերձում ասվում է. «Սիրելի՛ քույրեր եւ եղբայրներ՝ Արցախում, Մայր հայրենիքում եւ Սփյուռքում,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ համահայկական տոնի՝ Արցախի անկախության օրվա առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, երբ վտանգի մեջ գտնվող արցախահայությունը իր պատմական հայրենիքի մի հատվածում, այդ ժամանակ գործող բոլոր իրավական եւ միջազգային նորմերին համապատասխան, հաստատուն որոշում կայացրեց Արցախը հռչակել անկախ պետություն, քաջ գիտակցում էր, որ չափազանց թանկ է վճարելու այդ որոշման համար, որին աներկբա սատար կանգնեց ամբողջ հայությունը: Իր բազմաթիվ զավակների կյանքի գնով, պատերազմի արհավիրքների ու զրկանքների միջով անցնելով՝ մեր ժողովուրդը հերոսաբար պաշտպանեց արցախահայության անկախ, ազատ եւ արժանավայել ապրելու իրավունքը:
Մենք բոլորս միասին անցանք հերոսական այդ ճանապարհը, հետո միասին շարունակեցինք պայքարը նորանկախ պետության կայացման, պետականության ամրապնդման ու արցախահայության բարօրության ապահովման համար:
Դրանք ոչ պակաս դժվարին պայքարի տարիներ էին՝ պաշտպանության բանակի կազմավորումից մինչեւ պետական ինստիտուտների ձեւավորում, բնակչության կենսագործունեության համար բնականոն պայմանների ստեղծում:
Այսօր վստահորեն կարող ենք փաստել՝ մենք պատվով ենք անցել ազատամարտի եւ պետականաշինության ճանապարհը: Վկան՝ կայացած եւ տարեցտարի զարգացող ու հզորացող Արցախի Հանրապետությունն է:
Շուրջ երեք տասնամյակ բոլոր դժվարությունները հաղթահարելի էին, քանի որ Արցախն իր թիկունքին մշտապես զգացել է համայն հայության՝ Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի զորակցությունը: Այդ եռամիասնության ուժը մեր հաղթանակների գրավականն է, եւ ցանակացած ոք, ով քաղաքական կամ այլ շահերով պայմանավորված կհանդգնի խաթարել այն, թուլացնել մեր ազգային ոգին եւ դիմադրողականությունը, անկասկած, ներում չի ունենա ու կարժանանա նաեւ պատմության դատին:
Արցախը մշտապես եղել է եւ պետք է շարունակի մնալ մեր միասնության ու հաղթանակների խորհրդանիշը:
Այս նվիրական օրը գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն հերոսների, իմ բազմաթիվ մարտական ընկերների հիշատակի առջեւ, ում հետ պատիվ եմ ունեցել անցնել Արցախի անկախության համար հերոսական պայքարի ճանապարհը:
Փա՛ռք հանուն Արցախի նահատակված մեր բոլոր քաջորդիներին:
Մեր պայքարն ավարտված չէ, քանի դեռ Արցախի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէ, քանի դեռ Արցախի պետական սահմանների նկատմամբ թշնամին ոտնձգություններ է կատարում, եւ մեր քույրերի ու եղբայրների անվտանգությունը լիովին ապահովված չէ:
Կրկին շնորհավորելով համազգային տոնի՝ Արցախի անկախության հռչակման 29-րդ տարեդարձի առթիվ, մաղթում եմ հարատեւ խաղաղություն, բարօրություն եւ ամուր հավատ ապագայի նկատմամբ:
Արցախը կատարել է իր ընտրությունը եւ այլեւս երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
Կեցցե՛ ազատ եւ անկախ Արցախի Հանրապետությունը։
Կեցցե՛ հայ ժողովուրդը:
17:21 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ես կարծում եմ՝ իմ անգլերենը ինձ թույլ չի տալիս խոսելու այդ թեմաներով. Ես գերադասել եմ աշխատել» Սերժ Սարգսյան
17:16 19/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՍերժ Սարգսյանի փաստաբան. «Պատրաստակամ եմ 10,000 դրամով համալրել տուգանքի ֆոնդը»

Серж Саргсян: Арцах совершил свой выбор и больше никогда не будет в составе Азербайджана 09/02/2020 11:25 | Лента новостей
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян сегодня, 2 сентября, направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Арцаха. В послании говорится:
"Дорогие сёстры и братья в Арцахе, Матери-Армении и Диаспоре!
Поздравляю всех вас с общеармянским праздником - Днём независимости Арцаха!
2 сентября 1991 года, когда находящиеся в опасности арцахские армяне на одной части своей исторической родины в соответствии со всеми действовавшими в то время правовыми и международными нормами приняли твёрдое решение провозгласить Арцах независимым государством, они хорошо осознавали, что чрезвычайно дорого заплатят за это решение, которое безоговорочно поддержало армянство всего мира. Ценой жизни многих своих сынов, пройдя через бедствия и лишения войны, наш народ героически защитил право арцахского армянства жить независимо, свободно и достойно.
Мы все вместе прошли этот героический путь, потом вместе продолжили борьбу за становление нового независимого государства, укрепление государственности и обеспечение благоденствия арцахского армянства. Сегодня мы с уверенностью можем констатировать: мы с честью прошли путь освободительной борьбы и государственного строительства. Свидетельство тому - состоявшаяся и год от года развивающая и крепнущая Республика Арцах.
Почти три десятилетия все трудности были преодолимы, поскольку Арцах за своей спиной всегда чувствовал поддержку армянства всего мира - Матери-Армении и Диаспоры. Сила этого триединства - залог наших побед, и всякий, кто, руководствуясь политическими или иными интересами, посмеет нарушить его, ослабить наш национальный дух и сопротивляемость, несомненно, не будет иметь прощения, удостоится также суда истории. Арцах всегда был и должен оставаться символом нашего единства и побед.
В этот священный день склоняю голову перед памятью всех тех героев, многих моих боевых товарищей, с кем я имел честь пройти путь героической борьбы за независимость Арцаха.
Слава всем нашим павшим во имя независимости Арцаха храбрым воинам!
Наша борьба не завершена, пока Республика Арцах международно не признана, пока в отношении государственных границ Арцаха враг совершает поползновения, и безопасность наших сестёр и братьев не обеспечена полностью.
Вновь поздравляя с общенациональным праздником - 29-ой годовщиной независимости Арцаха, желаю нерушимого мира, благоденствия и прочной веры в будущее.