Ստեփանակերտի վրա մինչև 350 ռումբ, արկ ու հրթիռ է ընկել, այդ բանի համա՞ր ներողություն խնդրեինք Ադրբեջանից. Սերժ Սարգսյան 08/19/2020   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մենք որևէ ամաչելու արարք չենք արել, որպեսզի ներողություն խնդրենք Ադրբեջանից», - այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես ինքը կպատասխաներ BBC-ի «hardTalk» հաղորդման շրջանակում Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հետ հարցազրույցի ժամանակ հաղորդավարի հնչեցրած այն հարցին, թե պատրաստ է Փաշինյանը ներողություն խնդրել Ադրբեջանից՝ հայերի «Ռազմական հանցագործության » համար։
«Իսկ ինչի՞ համար մենք Ադրբեջանից ներողություն խնդրենք։ Այն բանի համա՞ր, որ մենք հետևելով օրենքի տառին՝ փորձում էինք խաղաղ ճանապարհով իրականացնել ինքնորոշման մեր իրավունքը, իսկ նրանք հրոսակախմբեր ուղարկեցինք մեզ վրա և փորձում էին զենքով մեզ ճնշել։ Այն բանի համա՞ր, որ նրանք իրենց կրակակետերը տեղադրել էին բնակավայրերում և այդպիսով իրենք իրենց ապահով էին զգում՝ հրետակոծելով ողջ խաղաղ բնակչությանը։ 1992 թվականին մինչև մայիս ամիս, օր է եղել Ստեփանակերտի վրա մինչև 350 ռումբ և արկ ու հրթիռ է ընկել, այդ բանի համա՞ր ներողություն խնդրեինք։
Ես և իմ մարտական ընկերները որևէ կոմպլեքս չունենք ընդհանրապես ներողություն խնդրելու, բայց դրա համար հիմք է պետք, մենք ամաչելու ոչինչ չունենք։ Մենք կամաչեինք, եթե չդիմադրեինք, չպաշտպանեինք մեր օջախները, եթե բոլորս հավաքվեինք Երևանում և սկսեինք Ստեփանակերտ- Ստեփանակերտ երգել, այ այդ ժամանակ մենք պետք է ներողություն խնդրեինք, բայց ոչ Ադրբեջանից, այլ ժողովրդից և այն տղաներից, ովքեր կյանքի գնով պաշտպանում էին յուրաքանչյուր մետր։ Մենք ներողություն խնդրելու որևէ առիթ չունենք Ադրբեջանից, իհարկե ես ցավում եմ նրա համար, որ և հայկական, և ադրբեջանական կողմից եղան քաղաքացիական բնակչության շրջանում բազմաթիվ զոհեր, բայց, ցավոք սրտի, պատերազմի առանձնահատկություններից մեկն էլ դա է, որ տուժում է նաև բնակչությունը»,- ասաց Սերժ Սարգսյան։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր պաշտոնաթողությունից հետո առաջին անգամ հանդես է գալիս մամուլի ասուլիսով, ինչը խոստացել էր ամիսներ առաջ ԱԺ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպումից հետո։ Նախքան ասուլիսի մեկնարկը Սերժ Սարգսյանը հարգանքի տուրք մատուցեց Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զոհվածներին:
12:44 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատերազմից խուսափելու մեկ ճանապարհ կար՝ գնալու միակողմանի զիջումների, ինչը չէր էլ քննարկվում» Սերժ Սարգսյան
12:11 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Առաջին հերթին հիշենք Ադամ Սահակյանին և Գևորգ Վարդանյանին։ Այսօր նրանց ծննդյան օրն է» Սերժ Սարգսյանը պատասխանում է Ապրիլյան պատերազմին առնչվող հարցերին

Серж Саргсян ответил на вопрос ведущего "HardTalk" на телеканале BBC, заданный Пашиняну 08/19/2020 14:19 | Лента новостей
“Мы не совершали ничего постыдного, чтобы просить прощения у Азербайджана”, - заявил сегодня на встрече с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян. Журналист поинтересовался у экс-президента, как бы он ответил на озвученный ведущим программы "HardTalk" на телеканале BBC в ходе интервью с премьер-министром РА Николом Пашиняном вопрос о том, готов ли Пашинян извиниться перед Азербайджаном за “военные преступления” армян.
“А за что нам просить у Азербайджана прощения?! За то, что мы, следуя букве закона, пытались мирным путем реализовать наше право на самоопределение. А они наслали свои бандформирования на нас и пытались подавить нас с помощью оружия. За то, что они разместили свои огневые точки в населенных пунктах и тем самым чувствовали себя в безопасности, обстреливая все мирное население. С 1992 года до мая, были дни, когда на Степанакерт падали до 350 бомб, снарядов и ракет. За это нам просить прощения?!”- сказал экс-президент Армении.
Серж Саргсян отметил, что он и его боевые товарищи не страдают комплексом, чтобы извиняться, но для этого должно быть основание. “Нам нечего стыдиться. Нам будет стыдно, если мы не будем противостоять, не будем защищать наши очаги, если бы мы все собрались в Ереване и стали петь про Степанакерт, тогда мы должны были просить прощения, но не у Азербайджана, а у народа и тех ребят, которые ценой жизни защищали каждый метр. Нам незачем просить прощения у Азербайджана. Конечно, я сожалею, что среди мирного населения как с армянской, так и с азербайджанской сторон было много жертв, но, увы, эта одна из особенностей войны – страдает также и население”, - сказал экс-президент Армении.