Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը չի փոխվի.վերաքննիչ դատարանը մերժել է բողոքը 05/06/2020   11:15  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է գործարար Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշման դեմ պաշտպանի բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ պաշտպան Լուսինե Սահակյանից։
Նրա խոսքով՝ դատարանի որոշումը դեռևս չեն ստացել, բայց ստանալուն պես վճռաբեկ բողոք կներկայացնեն։
Անդրադառնալով՝ Մայրապետյանի առողջական վիճակին, պաշտպանը նշեց, որ պարոն Մայրապետյանը բազմաթիվ վիրահատություններ է տարել և դեռ սպասում է հերթական վիրահատությանը։
Հիշեցնենք, որ գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարվելու մասին հայտնի դարձավ մարտի 3-ին: Նույն օրը նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը վերացվել էր եւ ՀՔԾ քննիչի կողմից միջնորդություն ներկայացվել դատարան` Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, ինչը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, բավարարվել էր։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Մայրապետյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 38-311 հոդվածի հատկանիշներով։ 2019 թ-ի դեկտեմբերի 27-ին նա 30 մլն դրամ գրավով ազատ էր արձակվել։ Նրա համար անձնական երաշխավորություն էին ներկայացրել Առողջապահության նախարարության գլխավոր նյարդավիրաբույժ Ռուբեն Ֆանարջյանը և Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը։ Նշված գումարը պետականացվել է։
Ս.Մայրապետյանն ունի առողջական լուրջ խնդիրներ եւ նրան մեկնելու հնարավորություն է տրվել ՄԻԵԴ որոշումից հետո։ Հիշեցնենք՝ 2019 թ. հունվարի 17-ին Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը որոշեց միջանկյալ միջոց կիրառել Սամվել Մայրապետյանի գործով և ցուցում տվեց Հայաստանի կառավարությանը շտապ կերպով ապահովել Սամվել Մայրապետյանի առողջական վիճակին համապատասխան բուժօգնություն՝ համաձայն բժիշկ մասնագետների ցուցումների, այդ թվում տրանսլյումինալ դրենավորման մեթոդի կիրառմամբ։
Մայրապետյանին բուժման նպատակով թույլատրվել էր երկրից դուրս գալ 2019-ի հունվարի 25-ին եւ այդ նպատակով նա տեղափոխվել է Գերմանիա։
Ս.Մայրապետյանը ներկայումս գտնվում է արտերկրում, քանի որ, փաստաբանների հավաստմամբ, ունի անհետաձգելի բժշկական միջամտության կարիք։
16:45 17/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Մայրապետյանին կալանավորելու որոշումը բողոքարկվել է
12:27 10/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Մայրապետյանի նկատմամբ կա հատուկ խտրական վերաբերմունք.պաշտպան
15:15 09/03/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը բավարարեց Սամվել Մայրապետյանին կալանավորելու մասին միջնորդությունը
15:33 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնի է դատավորը, որը կքննի Սամվել Մայրապետյանին կալանավորելու ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը
21:20 03/03/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Մայրապետյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել
19:36 21/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Մայրապետյանը Հայաստան վերադառնալիս վատացել է
18:48 26/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄայրապետյանը վերջերս վիրահատվել է. Նրա վերադարձի ժամկետներն անհայտ են

Апелляционный суд отклонил жалобу защиты на арест бизнесмена Самвела Майрапетяна 05/06/2020   13:18  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу защиты на решение об избрании в отношении предпринимателя Самвела Майрапетяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщила адвокат Лусине Саакян.
По ее словам, как только защита получит решение суда, то подаст кассационную жалобу.
Что касается состояния здоровья бизнесмена, адвокат сообщила, что Самвел Майрапетян перенес множество операций и ему предстоит пройти еще одну.
О том, что владелец телеканала H2 Самвел Майрапетян был объявлен в розыск, стало известно 3 марта. В тот же день избранная ранее в отношении Самвела Майрапетяна мера пресечения в виде личного поручительства в тот же день была отменена, и следователь ССС обратился в суд с ходатайством об его аресте. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна удовлетворил ходатайство.
Самвелу Майрапетяну предъявлено обвинение по статье 38-311("Пособничество в получении взятки")Уголовного кодекса РА. Отметим, что 27 декабря он был освобожден под залог в 30 млн. драмов. За него поручились главный нейрохирург Министерства здравоохранения Рубен Фанарджян и глава пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян. Внесенная в качестве личного поручительства сумма была обращена в доход государства.
Напомним, 17-го января Европейский суд по правам человека вынес решение, которым удовлетворил ходатайство предпринимателя Самвела Майрапетяна о применении в соответствии с  39 правилом Регламента ЕСПЧ промежуточной меры.
Суд предписал правительству Армении в срочном порядке обеспечить оказание Майрапетяну медицинской помощи в соответствии с рекомендациями врачей, в том числе и с применением метода транслюминального дренирования. 25 января 2019 года Майрапетяну разрешили выехать из страны и отправиться на лечение в Германию.