Գավառի սպանությունների, հարձակումների գործով ձերբակալվել է 5 անձ. ՔԿ 04/29/2020   14:55  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվության ծառայությունը հայտնում է, որ  հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ստացվել եւ վարույթ են ընդունվել Գավառ քաղաքում երկու անձի սպանելու եւ չորս անձի հրազենային մարմնական վնասվածքներ պատճառելու, ինչպես նաեւ՝ մի խումբ անձանց կողմից բռնությամբ եւ գույքը ոչնչացնելով զուգորդված զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը, որոնք միացվել են մեկ վարույթում:
2020թ. ապրիլի 28-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Գավառ քաղաքի Ազատության փողոցում՝ ճանապարհի երթեւեկելի գոտում,  ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը (անձինք),  շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, կրակահերթ են արձակել Նորատուս համայնքի բնակիչներ Վահե Ավետիսյանի, Հրաչյա Հակոբյանի, Արմեն Սարգսյանի, Արտյոմ Պետրոսյանի եւ Սասուն Մելոյանի, Գավառի բնակիչներ Զոհրաբ Պարոնիկյանի, Արմեն Հայթյանի եւ Վարդան Դավոյանի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով ստացած կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածքներից Վ. Ավետիսյանը եւ Զ. Պարոնիկյանը տեղում մահացել են, իսկ մյուսները՝ ստացած մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել են «Գավառ ԲԿ» ՓԲԸ:
Դեպքի առթիվ 2020թ. ապրիլի 28-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 6-րդ կետով եւ 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասով:
2020թ. ապրիլի 28-ին «Գավառ ԲԿ» ՓԲԸ-ից ՀՀ ոստիկանության Գավառի բաժին ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ մի խումբ անձինք հարձակվել են Գավառի հիվանդանոցի վրա, կոտրել ապակիները եւ գույքը, հարվածներ հասցրել Դավիթ Հայթյանին՝ պատճառելով մարմնական տարբեր վնասվածքներ՝ ծակած-կտրած վերքեր եւ հեմատիկ շոկ՝ ծանր աստիճանի:
Պարզվել է նաեւ, որ Զ. Պարոնիկյանի եւ Վ. Ավետիսյանի հարազատները եւ ընկերները, իմանալով, որ վերջիններս մահացել են, կարծելով, որ իրենց հարազատների սպանությունը կատարել են հիվանդանոցում գտնվող Ա. Հայթյանը, Դ. Հայթյանը եւ Վ. Դավոյանը, վերջիններիս սպանելու դիտավորությամբ, ներխուժել են հիվանդանոց, կտրող-ծակող գործիքներով հարձակվել վերջիններիս վրա եւ փորձել սպանել նրանց, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում՝ ոստիկանության միջամտությամբ, հանցագործությունն ավարտին չեն հասցրել եւ դիմել են փախուստի:
Դեպքերի առթիվ 2020թ. ապրիլի 28-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 1-ին եւ 7-րդ կետերով եւ 185-րդ հոդվածի (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) 1-ին մասով:
Բացի այդ,  2020թ. ապրիլի 28-ին` ժամը 17։00-ի սահմաններում, տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում, որի ժամանակ սպանվել են Գավառ քաղաքի բնակիչ Զ. Պարոնիկյանը եւ Նորատուս գյուղի բնակիչ Վ. Ավետիսյանը, վնասվածքներ են ստացել նաեւ Նորատուս գյուղի բնակիչներ՝ Հ. Հակոբյանը, Ա. Պետրոսյանը, Ա. Սարգսյանը, Ս. Մելոյանը, Ա. Հայթյանը եւ Վ. Դավոյանը:
Վ. Ավետիսյանի եւ Զ. Պարոնիկյանի հարազատները եւ ընկերները, բազմաթիվ անձինք, կարծելով, որ նրանց սպանությունը կատարել են Գավառի հիվանդանոցում գտնվող բուժօգնության դիմած Ա. Հայթյանը եւ Վ. Դավոյանը, շրջափակել են Գավառի հիվանդանոցի մուտքերը, այնտեղ ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն գործադրելով, մուտք են գործել հիվանդանոց՝ կոտրելով մուտքի դռները, ինչպես նաեւ՝ հիվանդանոցում գտնվող գույքը:
Դեպքի առթիվ 2020թ. ապրիլի 28-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի (զանգվածային անկարգություններ) 2-րդ մասով:
2020թ. ապրիլի 28-ին որոշում է կայացվել քրեական գործերը միացնելու մասին։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ՝ հարուցված քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր եւ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության քննիչներից կազմված  քննչական խմբին:
Կազմվել է քննչական պլան, կատարվել եւ կատարվում են անհետաձգելի բազմաթիվ քննչական գործողություններ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով  այս պահի դրությամբ ձերբակալվել է  5 անձ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ եւ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած  անձանց շրջանակը եւ ինքնությունը պարզելու, նրանց գործողություններն անհատականացնելու եւ քրեաիրավական գնահատական  տալու ուղղությամբ:

Пять человек задержаны по подозрению в участии в массовых беспорядках в Гаваре – СК Армении 04/29/2020   16:07  |  Криминальная хроника
Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении приняло к производству уголовные дела, возбужденные по фактам убийства двух и ранения четверых лиц в городе Гаваре, а также массовых беспорядков, соединенных с применением насилия и уничтожением имущества, совершенных группой лиц. Уголовные дела объединены в одно производство.
Как сообщает пресс-служба СК, 28 апреля 2020 года примерно в 17:00 на проезжей части дороги на улице Азатутяна в городе Гаваре предполагаемый(предполагаемые) преступник(преступники) открыли стрельбу по жителям общины Норатус Ваге Аветисяну, Грачье Акопяну, Армену Саркисяну, Артему Петросяну, Сасуну Мелояну и жителям Гавара Зограбу Пароникяну, Армену Айтяну, Вардану Давояну. В результате стрельбы В. Аветисян и З. Пароникян скончались на месте, а остальные с ранениями были госпитализированы в медцентр Гавара.
По факту возбуждено уголовное дело по пункту 6 части 2 статьи 104("Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей)" и часть 1 статьи 235 ("Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
28 апреля из медцентра "Гавар" в Полицию поступило сообщение о том, что группа лиц напала на больницу, сломалa окна и повредила имущество, нанесла удары Давиду Айтяну (он получил различные травмы, колото-резаные раны, впал в гематический шок тяжелой степени).
Также выяснилось, что нападение на больницу совершили родственники и друзья Пароникяна и Аветисяна, посчитав, что их убийство совершили А. Айтян, Д. Айтян и В. Давоян. Они проникли в больницу и  с колюще-режущими орудиями напали  на последних, пытаясь их убить, однако по не зависящим от их воли обстоятельствам и из-за вмешательства Полиции не смогли довести преступление до конца, после чего сбежали.
По факту в следственном управлении СК РА по Гегаркуникской области 28 апреля были возбуждены уголовные дела по пунктам 1 и 7 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство  двух или более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой”) и части 1 статьи 185(“Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах”).
Кроме того,  в ходе вчерашней перестрелки, во время которой были убиты жители города Гавара З. Пароникян и житель села Норатус В. Аветисян, ранения получили и жители Норатуса Г. Акопян, А. Петросян, А, Саркисян, С. Мелоян, А. Айтян и В. Давоян.
Родственники и друзья В. Аветисяна и З. Пароникяна, многочисленные лица, посчитав, что убийство совершили обратившиеся за медпомощью в медцентр Гавара А. Айтян и В. Давоян, окружили входы в больницу Гавара, и, применив силу к несущим там службу полицейским, вторглись в клинику, разбив входную дверь, а также повредив больничный инвентарь.
По данному факту 28 апреля с.г. следственным управлением по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 225(“Массовые беспорядки”) УК РА.
28 апреля было принято решение об объединении уголовных дел в одно производство.
По подозрению в участии в массовых беспорядках в данный момент задержаны 5 человек.
Расследование продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на выяснение всех обстоятельств произошедшего, круга предполагаемых преступников их установление их личности, дачу уголовно-правовой оценки их действиям.