ՎԶԵԲ-ը շարունակելու է Հայաստանի կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը՝ նախանշված ծրագրերն առաջ մղելու նպատակով 04/27/2020   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսակոնֆերանս է անցկացրել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Սումա Չակրաբարտիի հետ: Այս մասին հայտնում են կառավարությունից։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Պարոն Չակրաբարտին ողջունել և դրական է համարել կոնորանավիրուսային համաճարակով պայմանավորված ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային լայն միջոցառումների իրականացումը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը լիարժեք աջակցում է հայկական կողմի քայլերին ու ծրագրերին: ՎԶԵԲ նախագահն ընդգծել է, որ բանկն ակտիվորեն շարունակելու է  Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության օժանդակության ծրագրերը, ինչպես նաև երկրում ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, տրանսպորտի, արտաքին առևտրի և այլ ուղղություններով  մինչ ճգնաժամը նախանշված ներդրումային ծրագրերը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել սերտ համագործակցության պատրաստակամության համար և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է ենթակառուցվածքային կապիտալ ներդրումային ծրագրերը և շարունակելու է այդ ուղղությամբ գործողությունները՝ այդպիսով խթանելով տնտեսության ակտիվացմանը:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը և Սումա Չակրաբարտին մտքեր են փոխանակել կորոնավիրուսով պայմանավորված ստեղծված իրավիճակի և դրա տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ:
12:56 07/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Խաչատրյանը և ՎԶԵԲ փոխնախագահը քննարկել են համագործակցության օրակարգը
09:38 04/02/2020  |  Մեկնաբանություն2021թ․ գարնանը Հայաստանը լինելու է ՎԶԵԲ 69 անդամ երկրների, ինչպես նաև այլ հյուրերի ուշադրության կենտրոնում. Տիգրան Ավինյան
10:20 06/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախարար Արտակ Զեյնալյանը ընդունել է ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին
17:31 25/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ՎԶԵԲ պատվիրակությանը
15:19 01/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՎԶԵԲ պատվիրակությանը
16:56 31/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության շարունակականությունը
14:58 04/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարդան Արամյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի պատվիրակությանը
16:14 01/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է Երևանի քաղաքապետարանի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի համատեղ ծրագրերի ընթացքը
18:28 04/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումա Չակրաբարտիին

ЕБРР продолжит тесное сотрудничество с правительством Армении по реализации намеченных программ 04/27/2020 17:43 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел видеоконференцию с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Сумой Чакрабарти. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества между правительством Республики Армения и ЕБРР.
Господин Чакрабарти приветствовал и положительно оценил реализацию правительством Республики Армения обусловленных пандемией коронавируса широких антикризисных мер и отметил, что ЕБРР полностью содействует шагам и программам армянской стороны. Сума Чакрабарти подчеркнул, что ЕБРР активно продолжит программы содействия предприятиям малого и среднего бизнеса Армении, а также реализацию инвестиционных программ, намеченных до кризиса в сферах инфраструктур, энергетики, транспорта, внешней торговли и по другим направлениям.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за готовность к тесному сотрудничеству и отметил, что правительство Республики Армения придает большую важность инфраструктурным программам капитальных инвестиций и продолжит действия в этом направлении, стимулируя тем самым экономическую активность.
В ходе видеоконференции Никол Пашинян и Сума Чакрабарти обменялись мнениями об обусловленной коронавирусом ситуации и ее экономических последствиях.