ՎՏԲ գլխավոր տնօրեն. Չնայած վարկային արձակուրդին, մեր հաճախորդների մեծամասնությունը կատարել են իրենց վճարումները 04/17/2020   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի գլխավոր տնօրեն – տնօրինության նախագահ Ի․Գ․Տելեգինը տարածել է հայտարարություն՝ ուղղված բանկի հաճախորդներին։
«Հարգելի՛ հաճախորդներ,
ՎՏԲ-Հայաստան բանկը, հաշվի առնելով երկրում COVID-19 պանդեմիայով պայմանավորված իրավիճակը, ինչպես նաև տնտեսության մի շարք առանցքային ոլորտների գործունեության դադարեցումը, այն է՝ առևտրի և ծառայությունների ոլորտ, արդյունաբերություն, տուրիզմ և շինարարություն, 2020թ․ մարտի 17-ից իր ֆիզիկական և իրավաբանական անձ հաճախորդների համար հայտարարել է վարկային վճարումների երկամսյա հետաձգում:
Ամփոփելով վարկային արձակուրդների առաջին ամսվա արդյունքները՝ հայտնում ենք, որ չնայած այն հանգամանքին, որ ամբողջությամբ կամ մասամբ եկամուտներ կորցրած մեր հաճախորդներին, տրվել է հնարավորություն օգտվելու վարկային արձակուրդից, այնուամենայնիվ մեր հաճախորդների մեծամասնությունը կատարել են իրենց վարկերի գծով ամսական վճարումները համաձայն վճարումների գործող ժամանակացույցի:
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ մեր ֆիզիկական անձ վարկառուների 62%-ը և իրավաբանական անձ վարկառուների 42%-ը չեն խախտել իրենց վարկային ժամանակացույցով սահմանված վճարումները, ինչը վկայում է մեր հաճախորդների մեծամասնության ՝ վարկերի մարման հաստատուն սովորության և բարեխղճության, ինչպես նաև վարկերի մարումների վերջնաժամկետի երկարաձգման ցանկության բացակայության մասին:
Իսկ ամբողջությամբ կամ մասամբ եկամուտներ կորցրած մեր ֆիզիկական անձ վարկառուների համար Բանկը նվազեցրել է վարկային հետագա ամենամսյա բեռը միջինում 3%-ով՝ երկարաձգելով վարկային մարումների ժամանակացույցը 3-5 ամսով:
Որոշումը ժամանակին էր մեր հաճախորդների համար և կարևոր Բանկի համար, քանի որ հաճախորդների մասին հոգատարությունն ու վերջիններիս հարմարավետությունը Բանկի կարևորագույն խնդիրն է:
Բոլոր այն վարկառուներին, ովքեր շարունակում են ստանալ եկամուտներ և հնարավորություն ունեն կատարելու իրենց վարկային պարտականությունները, խորհուրդ ենք տալիս կատարել իրենց վճարումներն ըստ սկզբնական ժամանակացույցի՝ հետագա մարման ժամկետի երկարաձգումից խուսափելու նպատակով»։

Банк ВТБ (Армения) объявил двухмесячную отсрочку по оплате кредитов 04/17/2020   12:37  |  Экономика
Генеральный директор - Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Иван Телегин выступил с обращением, в котором, в частности, отмечается։
"Уважаемые клиенты!
Банк ВТБ (Армения), учитывая сложившуюся ситуацию в стране в результате пандемии COVID-19 и приостановление деятельности таких стратегических отраслей как торговля, промышленность, сфера услуг, направления туризма и строительства, с 17-ого марта 2020 года объявил для своих заёмщиков физических и юридических лиц двухмесячную отсрочку по оплате кредитов.
Подводя итоги первого месяца кредитных каникул, сообщаем, что несмотря на то, что клиентам, полностью или частично потерявшим доходы, была предоставлена возможность воспользоваться кредитными каникулами, тем не менее большинство наших клиентов погасили ежемесячные платежи по своим кредитам согласно стандартному графику платежей.
Мы рады сообщить, что 62% физических лиц и 46% юридических лиц все же не нарушили свои графики кредитных платежей, что говорит об устойчивой привычке и добросовестности большинства наших заемщиков и желании не продлевать окончательный срок кредитов. А заемщикам физическим лицам, которые полностью или частично потеряли доходы, Банк снизил дальнейшую ежемесячную нагрузку в среднем на 3%, продлив срок погашения кредита на 3-5 месяцев.
Решение было своевременным для наших клиентов и важным для Банка, так как комфорт и забота о клиентах -  наша важнейшая задача.
Всем тем заемщикам, которые продолжают получать доходы и имеют возможность осуществлять погашения по кредитам, рекомендуем оплачивать за кредиты согласно изначальному графику с целью исключения необходимости удлинения графика кредитов.