12-ամյա երեխայի ինքնասպանության պահին հայրը դիրքերում է եղել, իսկ մայրը՝ զորամասում․ համայնքի ղեկավար 04/03/2020   14:10  |  Արտակարգ պատահարներ
Սոթք գյուղում ցնցված են 12-ամյա երեխայի ինքնասպանությունից, որին համայնքի ղեկավարը միայն դրական բնութագրեց՝ շատ լավ վարքագիծ է ունեցել, ծնողներն էլ լավ մարդիկ են, հայրը՝ պայմանագրային զինծառայող։
«Շատ լավ ճանաչում եմ այդ ընտանիքին։ Երեխայի հայրը պայմանագրային զինծառայող է, մայրն աշխատում է զորամասում՝ ճաշարանում։ Իրենց երեխաներին շատ նորմալ պահում են, շատ լավ ընտանեկան մթնոլորտ է, և տեղի ունեցածը շատ զարմանալի է, հասկանալի չէ, որն էր երեխայի ինքնասպանության դրդապատճառը»-այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը։
Նա պատմեց, որ երեխան մյուսների նման դպրոց է գնացել, նույնիսկ դասարանում աչքի ընկնողներից էր, շատ լավ վարքագիծ ուներ։
«Եթե ընտանիքը կազմակերպված չի լինում, տարբեր պատճառներ կարելի է մտածել, որ երեխան կարող է ազդվել ընտանեկան վիճակից, բայց այս դեպքում արտակարգ ընտանիքի մասին է խոսքը, ծնողներն իրար հետ սիրով են ու բարոյապես լավն են»,-նշեց Ավետյանը։
Նա հայտնեց, որ երեխայի ինքնասպանության պահին նրա հայրը սահմանին է եղել, իսկ մայրը՝ զորամասում։
«Երեխաներն իրար հետ խաղում են, այս 12 տարեկան երեխան դուրս է գալիս, հետո եղբայրները կանչում են նրան, չեն գտնում, հարևանի կնոջն են տեսնում, հարցնում կարո՞ղ է եղբայրն իրենց տուն է գնացել, փնտրում են, ձայն են տալիս, մտածում են կարող է գոմում է նոր ծնված հորթի հետ է խաղում։ Դուռը բացում են տեսնում, որ նա գոմի մուտքում կախված է»,-պատմեց Ավետյանը։
Երեխային նախ փորձել են շնչառություն տալ, սակայն այդ ամենն արդյունք չի տվել․ «Այս ամենը եղել է րոպեների ընթացքում, երևի իր կախվելուց 4-5 րոպե հետո մտել տեսել են՝ գոմում կախված է»։
Հիշեցնենք, որ ոստիկանության Վարդենիսի բաժին հաղորդում է ստացվել ապրիլի 2-ին՝ ժամը 11:15-ին, բժշկական կենտրոնից, որտեղից հայտնել են, որ Սոթք գյուղում 12 տարեկան երեխա է կախվել: Մեկնած օպերատիվ-քննչական խմբին Սոթք գյուղի բնակիչներից մեկը հայտնել է, որ նույն օրը՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում , 2007թ ծնված տղային տեսել է իրենց գոմի մուտքի դռան մոտ գտնվող երկաթե ձողից՝ հակի թելով կախված վիճակում: Հանգամանքները պարզվում են:
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, նախապատրաստվում են նյութեր։
12:24 23/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵրեխաներին տեսնելու հնարավորությունից զրկված լինելու պատճառով 27-ամյա կինն ինքնասպան է եղել

Глава общины Гегамасар рассказал о семье 12-летнего мальчика, найденного повешенным в селе Сотк 04/03/2020   15:21  |  Чрезвычайное просшествие
Самоубийство 12-летнего мальчика потрясло жителей села Сотк. Глава общины только положительно отзывается о ребенке и его семье.
“Я хорошо знаком с этой семьей. Отец ребенка – военнослужащий-контрактник. Мать его работает в столовой воинской части. Они хорошо содержали своих детей. И атмосфера в семья была хорошая. Случившееся вызывает удивление. Непонятны мотивы самоубийства ребенка”, - заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” руководитель общины Гегамасар Акоп Аветян.
Он рассказал, что ребенок, как и все, ходил в школу, вел себя очень хорошо.
“Если  семья неорганизованная, можно задуматься о разных причинах, семейных неурядицах, которые могут подействовать на ребенка, однако здесь речь идет о чрезвычайно хорошей семье. Родители живут вместе в любви и согласии. Они добропорядочные люди”, - отметил Аветян. Он сообщил, что в момент инцидента отец ребенка находился на границе, а мать – в воинской части.
“Дети вместе играли. 12-летний ребенок вышел во двор, дети стали его звать, но так и дозвались. Встречают жену соседа и спрашивают ее, может брат  к ним пошел. Продолжают поиски, зовут его. Предположив о том, что он играет с новорожденным теленком, отправляются в хлев. Открывают дверь и у входа видят его повешенным”, - рассказал Аветян.
Сначала они пытались ему сделать искусственное дыхание, однако их усилия оказались тщетными.
Напомним, 2 апреля в 11:15 в варденисский отдел Полиции из городской больницы поступило сообщение о том, что  в селе Сотк повесился 12-летний ребенок.
Одна из жительниц села сообщила прибывшей на место происшествия оперативно-следственной группе, что мальчика (2007 года рождения) обнаружили повешенным в тот же день около 10:30 у двери в хлев. Обстоятельства происшествия устанавливаются. Назначена судебно-медицинская экспертиза, подготавливаются материалы.