Արմեն Թավադյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը կշարունակվի վաղը 03/09/2020   17:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը կքննվի վաղը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, մերժել է դատախազի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը։ Դատական նիստին մեղադրող դատախազը ներկա չի գտնվել, այդ պատճառով էլ դատական նիստը հետաձգվել է։
Ինչպես արդեն նշել ենք, նախորդ նիստում ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել նաեւ քննիչը, ինչը մերժվել էր։ Քննիչը որպես հիմնավորում նշել էր, թե Ազարյանը հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի որոշում է կայացրել, սակայն հիշեցնենք, որ Ա.Ազարյանը 2018 թվականի օգոստոսին ոչ թե հօգուտ Քոչարյանի որոշում էր կայացրել, այլ վերացրել էր նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը՝ գտնելով, որ նա ունի գործառութային անձեռնմխելիություն, ինչը չի հաղթահարվել։ Այս որոշմանը հաջորդեցին դատավորի նկատմամբ աննախադեպ ճնշումները։
«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանը կալանքի տակ է գտնվում 2019 թվականի դեկտեմբերից. 2020 թվականի փետրվարի 19-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացնելու մասին ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը։ Պաշտպանները դատարանի այս որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել, ինչը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին։
Նշենք, որ Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին կաշառելու համար, դատարանում սուտ ցուցմունք տա։ Նրա դեմ ցուցմունք է տվել Ռ.Քոչարյանի մեկ այլ ենթադրյալ աջակից՝ Վ.Մկրտչյանը, որը նախ ձերբակալվել էր, ապա ազատ արձակվել։ Ընդ որում՝ վերջինիս եւս նույն հոդվածով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով, մեղադրանք է առաջադրվել, սակայն նրան կալանավորելու միջնորդություն ՀՔԾ քննիչը չի ներկայացրել։
Փետրվարի 28-ին ՀՔԾ-ն հայտարարել է գործով նախաքննության ավարտի մասին։
20:49 28/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախաքննության ավարտը դեռ չի նշանակում, որ Դատախազությունը կհաստատի մեղադրական եզրակացությունը
17:56 28/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Թավադյանի գործով պաշտպանական կողմին տրվել է 3 օր ժամանակ՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար
17:30 28/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՎարուժան Մկրտչյանի և Արմեն Թավադյանի վերաբերյալ քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է
16:17 26/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Թավադյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու մասին որոշումը բողոքարկվել է

Рассмотрение жалобы на продление срока ареста Армену Тавадяну продолжится завтра 03/09/2020   18:11  |  Лента новостей
Жалоба защиты на решение о продлении срока содержания владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна  под стражей будет рассмотрена завтра. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Ованнес Худоян, представляющий интересы Тавадяна.
Он проинформировал, что Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна отклонил ходатайство прокурора об его отводе. Заседание было отложено из-за отсутствия прокурора на судебном заседании.
Как уже ранее сообщало агентство, на предыдущем заседании ходатайство об отводе судьи подал также следователь, однако оно было отклонено. Следователь в качестве обоснования привел вынесенное Азаряном в пользу второго президента Армении Роберта Кочаряна решение. Напомним, однако, что А. Азарян в августе 2018 года вынес решение не в пользу Кочаряна, а отменил избранную в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу, посчитав, что он обладает  функциональной неприкосновенностью, которая не была преодолена. За этим решением последовало беспрецедентное давление на судью.
Армен Тавадян находится под стражей с декабря 2019 года. 19 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удовлетворил ходатайство  следователя Специальной следственной службы о продлении срока ареста еще на два месяца. Это решение адвокаты обжаловали в Апелляционном уголовном суде. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Александру Азаряну.
Напомним, Армен Тавадян обвиняется в  подкупе одного из потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года для дачи ложных показаний в суде. Против него показания дал предполагаемый сторонник Кочаряна  - В. Мкртчян, который был сначала задержан, а потом был отпущен на свободу. Причем обвинение последнему предъявлено по той же статье -  по пункту 1 части 4 статьи 340 УК Армении, однако следователь ССС не подал ходатайства об его аресте.