Կրակոցներ բազմաբնակարան շենքում առանց խլացուցիչի, որի ձայները ոչ ոք չի լսել. Գեորգի Կուտոյանի մահվան հետքերով 01/22/2020   15:20  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի ատրճանակի՝ Glock 34-ի վրա դեպքի օրը՝ հունվարի 17-ին խլացուցիչ չի հայտնաբերվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 17-ին Երևանի Պարույր Սևակի փողոցի բազմաբնակարան շենքերից մեկում` իր բնակարանում, հյուրասենյակի բազմոցի վրա հայտնաբերվել է Գեորգի Կուտոյանի դին` հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ բազմոցի դիմաց առկա փոքր սեղանի վրա հայտնաբերվել է 35 հատ կրակված պարկուճ և 6 հատ գնդակ, հյուրասենյակի հատակին հայտնաբերվել է 7 հատ պարկուճ, 1 հատ գնդակ, իսկ հյուրասենյակի հարևանությամբ գտնվող խոհանոցի հատակին հայտնաբերվել է ևս 3 գնդակ: Իսկ Կուտոյանի աջ ոտքի մոտ՝ հատակին, հայտնաբերվել է Glock տեսակի ատրճանակ առանց փամփուշտի:
Ըստ նախաքննական մարմնի վարկածի՝ դեպքի օրը Գ.Կուտոյանն ինքնասպանություն է գործել, իսկ մինչ այդ՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջերին կրակել իր տան պատերին։
«Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, Գ. Կուտոյանը ՀՀ վերադառնալուց հետո, ժամանակավորապես բնակվել է հայրական տանը, սակայն ժամանակ առ ժամանակ այցելել է Պարույր Սևակի փողոցում գտնվող իրեն պատկանող բնակարան:
Միաժամանակ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջերին Գ. Կուտոյանը միայնակ այցելել է նշված բնակարան, որտեղ, ալկոհոլ օգտագործելուց հետո, օրինական կարգով իրեն պատկանող Glock 34 տեսակի ատրճանակից 35 անկանոն կրակոց է արձակել հյուրասենյակի և խոհանոցի բաժանարար պատին»,-հայտնել է քննչական կոմիտեն։
Իսկ, թե ինչպես հարեւանները չեն լսել այդ կրակոցների ձայները՝ պարզ չէ։ Ն.Հարությունյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ այս պահին նախաքննության մարմինը տվյալներ չունի, թե արդյոք դեկտեմբեր ամսին Կուտոյանի կողմից գործածված զենքի վրա խլացուցիչ եղել է, թե ոչ։
09:49 22/01/2020  |  Մամուլ«Ինձ անպետք մարդ եմ զգում». Կուտոյանն ակնարկել է, որ ապրել չի ուզում. «Հրապարակ»
12:55 20/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳեորգի Կուտոյանի դիակի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել
12:34 20/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀետո՞, ես պարտավոր էի գնա՞լ, բարևած էլ չկանք. Ծառուկյանը՝ Կուտոյանի հոգեհանգստին չմասանկցելու մասին
20:35 19/01/2020  |  ՄեկնաբանությունՀասարակական պահանջը մեծ է և բոլորը հետևողական են լինելու. Էդմոն Մարուքյան
20:23 19/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազը պնդում է՝ ապացույցները Կուտոյանի ինքնասպանության մասին են վկայում
20:02 19/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԽ քարտուղարն արձագանքել է Կուտոյանի մահվան վերաբերյալ ֆեյսբուքյան գրառումներին
18:36 19/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդկայնորեն հիասթափված եմ Նիկոլ Փաշինյանի` տմարդի վերաբերմունքից. Արմեն Աշոտյան

Глушителя на принадлежащем Георгию Кутояну пистолете в день его смерти не обнаружено 01/22/2020   15:57  |  Криминальная хроника
Глушителя на принадлежащем бывшему директору Службы национальной безопасности Армении Георгию Кутояну пистолете марки Glock 34 в день инцидента, 17 января, не обнаружено. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью департамента Следственного комитета РА Наира Арутюнян.
Напомним, тело экс-главы СНБ Армении Георгия Кутояна с огнестрельным ранением было обнаружено на диване в гостиной его квартиры, расположенной в многоквартирном здании на улице Паруйра Севака в Ереване.
По данному возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 110(“Доведение до самоубийства”) Уголовного кодекса Армении.
Как сообщили ранее в СК, в ходе осмотра места происшествия на столике напротив расположенного в гостиной дивана, где было обнаружено тело Г. Кутояна, найдено 35 стреляных гильз и 6 пуль. На полу в гостиной обнаружено 7 гильз, одна пуля, а  на полу  на кухне, расположенной по соседству с гостиной, – еще 3 пули.СК Армении обнародовал новые подробности по делу о смерти экс-главы СНБ Георгия КутоянаВ гостиной в направлении правой ноги Г. Кутояна, на полу, обнаружен пистолет марки Glock без патрона.
По версии следствия, в день инцидента Г. Кутоян совершил самоубийство, а до этого, в конце декабря 2019 года, он обстрелял стены дома.
“Согласно добытым следствием данным, Г.Кутоян 9 декабря 2019 года, после возвращения в Армению, временно проживал в отчем доме, однако время от времени бывал в принадлежащей ему квартире, расположенной на улице Паруйра Севака. В то же время получены данные о том, что в конце декабря 2019 года Г. Кутоян один побывал в указанной квартире, где после употребления алкоголя из принадлежащего ему на законных основаниях пистолета марки Glock 34 произвел 35 беспорядочных выстрелов в стену, разделяющую гостиную и кухню”, - сообщили в СК.
Почему соседи не слышали звуков выстрелов, пока не ясно. Как сообщила Н. Арутюнян “ФактИнфо”,  следствие пока не располагает данными по поводу того, был ли глушитель на оружии, использованном Кутояном в декабре, или нет.
14:16 20/01/2020  |  Лента новостейСерж Саргсян участвует в церемонии прощания с Георгием Кутояном
13:57 20/01/2020  |  Криминальная хроникаСледов насилия на теле бывшего главы СНБ Армении Георгия Кутояна не обнаружено