Բացահայտվել է Մասիսի քաղաքապետի կողմից լիազորությունները չարաշահելու դեպք. Գործով անցնում է նախկին ոստիկանապետի դուստրը 12/26/2019   10:44  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից  իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ Արարատի մարզի Մասիս համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք:
ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` Արարատի մարզի Մասիսի համայնքապետարանի աշխատակիցներն ու ավագանու անդամները, 2007-2008 թթ. ընթացքում, գործելով համայնքի ղեկավարի ցուցումով, առանց օրենքով նախատեսված  համապատասխան հիմքերի, համայնքի ավագանու անդամներից մեկին դիտարկել են որպես սոցիալապես անապահով անձի, նվիրատվությամբ, ավագանու որոշման հիման վրա վերջինիս օտարել են համայնքի սեփականությունը հանդիսացող եւ ՓԲ ընկերություններից մեկի կողմից զբաղեցված 833.2քմ մակերեսով վարչական շենքը, ապա ուղղակի վաճառքով, մեկ այլ որոշմամբ, նույն ավագանու անդամին օտարել են  նշված ընկերության կողմից զբաղեցված 299քմ մակերեսով հողատարածքը:
Այնուհետեւ, համայնքի ղեկավարի ցուցումով, նշված վարչական տարածքն ու հողատարածքը նվիրաբերել են նրա կողմից մատնանշված անձանց` վերջինիս որդուն եւ ՀՀ նախկին ոստիկանապետի դստերը:
Այսպիսով, մի շարք անձանց գործունեության հետեւանքով խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, չեն պահպանվել համայնքային սեփականությունը հանդիսացող գույքի եւ հողատարածքների օտարումը կարգավորող իրավանորմերի պահանջները, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր արժեք ունեցող գույքն ու հողատարածքը ոչ իրավաչափ կերպով օտարվել է` առաջացնելով ծանր հետեւանքներ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:

Мэра Масиса заподозрили в злоупотреблении полномочиями; по делу проходит дочь экс-главы Полиции 12/26/2019   11:10  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщает о раскрытии случая злоупотребления главой общины Масис Араратской области Армении своими должностными полномочиями.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении, по предварительным данным,  сотрудники и муниципалитета Масиса и члены Совета старейшин в течение 2007-2008гг., действуя по указке главы общины, без предусмотренных законом оснований, причислили одного из членов горсовета к социально необеспеченной группе лиц и под видом пожертвования, на основании решения Совета старейшин, отчуждили ему административное здание площадью 833.2 кв.м., являющееся собственностью общины и занятое одной из компаний. После этого, другим решением тому же члену Совета старейшин здание путем прямой продажи отчуждили земельный участок площадью 299 кв.м., занятый вышеупомянутой компанией.
Затем по указке главы общины вышеуказанное административное помещение и земельный участок передали в дар указанным им лицам: сыну последнего и дочери бывшего главы Полиции РА.
“Таким образом, вследствие действий ряда лиц была нарушена штатная деятельность государственного органа, не соблюдались требования правовых норм, регулирующих отчуждение имущества и земельного участка, являющихся собственностью общины. В результате этого принадлежащие Республике Армения дорогостоящие имущество и земельный участок противоправным образом были отчуждены, что повлекло тяжкие последствия”, - отмечается в сообщении, поступившем в распоряжении “ФактИнфо”.
В следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям. Ведется предварительное следствие.