Ռուբեն Հայրապետյանի գործով նախաքննությունը կկատարվի քննչական կոմիտեում 12/16/2019   13:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեն քիչ առաջ ստացել և վարույթ է ընդունել ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին առնչվող քրեական գործը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, 325-րդ հոդվածի 2 մասի և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ ծանր հետևանք առաջացրած պաշտոնեական անփութության, առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման, մի խումբ անձանց կողմից փաստաթղթեր կեղծելու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու համար, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։
ՀՀ ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումների աշխատակիցները դեկտեմբերի 13-ին խուզարկություն են իրականացրել ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի առանձնատանը և նրան պատկանող շինություններում։
Ավելի վաղ՝ «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող բիզնեսների վերաբերյալ ոստիկանության 6-րդ վարչությունը նյութեր են  նախապատրաստում։ Որոշ նյութեր էին ագրավվել նաեւ Ֆուտբոլի ֆեդերացիայից։
Ռուբեն Հայարեհյանը հայտարարել է, թե իրեն բռնելու հրամանը տվել է անձամբ Նիկոլ Փաշինյանը։  Մասնավորապես՝ «Պրեսսինգ» հաղորդմանթ տված հարցազրույցում նա ասել է, որ իր նախկին ընկեր, այժմ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը 10 օր առաջ իր ընկերներից մեկի միջոցով խնդրել է իրեն փոխանցել, որպեսզի վերջինս լքի երկիրը: «Նույն Անդրանիկ Քոչարյանը, որ իմ նախկին ընկերն է եղել, մի 10 օր առաջ իմ ընկերների միջոցով խնդրել էր ինձ փոխանցել, որ լքեմ երկիրը, որովհետև Նիկոլը հրաման է տվել, որ ինձ բռնեն: Դա անում են, որ ես գնամ, հետո շոու անեն, ասեն՝ ֆեդերացիան թալանել էր, փախավ: Ես այս երկիրն այնքան եմ սիրում, որ ոչ մի տեղ չունեմ գնալու: Ուզում են, թող ձերբակալեն»,- հայտարարել է Ռուբեն Հայրապետյանը:
22:49 14/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԽաչատուր Սուքիասյանը Ռուբեն Հայրապետյանին զգուշացրել է «ընտանեկան թեմաների մեջ չխառնվել»
13:47 14/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎլադիմիր Կարապետյանը հայտարարում է, որ Ռուբեն Հայրապետյանը կեղծ տեղեկություններ է տարածում
12:43 14/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյան. Ձերբակալում են, թող ձերբակալեն
12:35 14/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Քոչարյանը՝ Ռուբեն Հայրապետյանին. Հանգիստ նստեք ձեր տեղը
00:19 14/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Անդրանիկ Քոչարյանը փոխանցել է, որ լքեմ երկիրը, որովհետև Նիկոլը հրաման է տվել, որ ինձ բռնեն». Ռուբեն Հայրապետյան. 168.am
14:27 13/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանին չեն ձերբակալում. նա հանդես է եկել կարճ հայտարարությամբ
11:13 13/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀատուկ ջոկատայինները խուզարկում են Ռուբեն Հայրապետյանի առանձնատունը

Расследованием дела, касающегося Рубена Айрапетяна, займется Следственный комитет 12/16/2019   14:01  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении немногим ранее получил и принял к производству уголовное дело, касающееся бывшего президента Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
По ее словам, уголовное дело возбуждено по части 2 статьи 315(“Служебная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия”), части 3 статьи 179(“Присвоение или растрата в особо крупных размерах), части 2 статьи 325(“Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору”) и части 2 статьи 214(“Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций, повлекшее тяжкие последствия”) Уголовного кодекса РА.
Сотрудники спецподразделения Полиции Армении 13-го декабря провели обыски в особняке бывшего президента Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна.
Ранее “Фактинфо” сообщило, что Управление по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении(шестое управление) готовит материалы по бизнесу, принадлежащему экс-главе ФФА Рубену Айрапетяну. Изъяты ряд материалов и из ФФА.
Рубен Айрапетян заявил, что приказ об его поимке дал лично премьер-министр Армении Никол Пашинян. В частности, в интервью телепрограмме “Прессинг” Айрапетян заявил, что его бывший друг, ныне председатель парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян 10 дней назад через одного из его друзей предупредил об его возможном задержании. “Тот самый Андраник Кочарян, которым был моим бывшим другом, примерно 10 дней назад через моих друзей попросил передать мне, чтобы я покинул страну, потому Никол приказал поймать меня. Они это делают, чтобы я уехал и чтобы после этого  устроили шоу и заявили, что он разграбил Федерацию и сбежал. Я настолько люблю эту страны, что мне некуда идти. Пусть задерживают”, - сказал Рубен Айрапетян.