Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի նախագահի հետ 11/06/2019   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է  ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը ուրախությամբ նշել է, որ Հայաստանի եւ Հունաստանի հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ բացի պետությունների միջեւ հարաբերություններից, հայ եւ հույն ժողովուրդները մեծ համակրանք ու եղբայրական զգացումներ ունեն իրար նկատմամբ, ինչը գալիս է դարերի խորքից: Արարատ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հունաստանի խորհրդարանը դեռեւս 1996 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, 2015 թվականին ընդունել է օրենք, որով քրեականացրել է ցեղասպանության ժխտումը, իսկ Հայաստանի խորհրդարանը ճանաչել է Պոնտոսի հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը: Բացի մշակութային, տնտեսական եւ քաղաքական կապերից, Արարատ Միրզոյանը մեծապես կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը եւ նշել միջխորհրդարանական շփումներն ավելի ինտենսիվացնելու անհրաժեշտության մասին: Նա հայտնել է, որ իր կիպրոսյան այցի ժամանակ Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահի հետ խոսակցություն է ունեցել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ խորհրդարանական հնարավոր ձեւաչափի մասին եւ այդ թեմայով շաբաթներ առաջ խոսել է նաեւ Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի հետ Ստրասբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է նաեւ, որ շատ քիչ երկրներ են մնացել, որոնք դեռ չեն վավերացրել Եվրամիության ու Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագիրը, եւ այդ երկրներից մեկը, ցավոք, Հայաստանի բարեկամ Հունաստանն է՝ հավելելով, որ Հայաստանն ակնկալում է Հունաստանի աջակցությունը վիզաների ազատականացման երկխոսության շուրջ եւս:
Հունաստանի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ մոտ ժամանակներս իր երկիրը կվավերացնի Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը, ինչից հետո ակնկալում են, որ Հայաստանի եւ Հունաստանի, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ ԵՄ անդամ մյուս երկրների հետ հարաբերությունները է՛լ ավելի կխորանան: «Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք եւ ընդլայնենք մեր հարաբերությունները»,- ասել է Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը՝ նշելով, որ հայերի եւ հույների ցեղասպանություններն այն ողբերգական էջերն են, որոնք նույնպես միավորում են երկու երկրներին:
11:53 05/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հանդիպել է ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
11:34 05/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ղազախստանի Մաժիլիսի նախագահի հետ
18:08 04/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահ Շուկուրջոն Զուխուրովի հետ
15:31 02/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն այցելել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին
14:10 02/11/2019  |  ՎերլուծություններԱրարատ Միրզոյանին փոխվարչապետի պաշտոնից ազատելու հրամանագիր չի եղել. Նա ԱԺ պատգամավորի մանդատ է ստացել, ընտրվել ԱԺ նախագահ՝ լինելով ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար
13:16 01/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն այցելել է Սան Գրեգորիո Արմենո տաճար, որտեղ ամփոփված են Գրիգոր Լուսավորչի մասունքները
11:25 30/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԱյն հստակ ուղերձ է քաղաքակիրթ աշխարհին, որ նման ոճրագործությունները չեն կարող հանդուրժվել. Արարատ Միրզոյան
16:32 29/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հռոմի քաղաքապետ Վիրջինիա Ռաջիի հետ
13:38 29/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Ալբերտի Կազելատիին

Президент Греции - спикеру НС Армении:мы должны приложить усилия для расширения наших отношений 11/06/2019   16:09  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 6 ноября встретился с прибывшим в Армению с официальным визитом Президентом Греческой Республики Прокопиосом Павлопулосом. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостя, спикер НС с удовлетворением отметил, что отношения Армении и Греции находятся на высоком уровне и помимо отношений государств, армянский и греческий народы испытывают друг к другу огромную симпатию и братские чувства, идущие из глубины веков. А.Мирзоян напомнил, что парламент Греции еще в 1996 г. признал Геноцид армян, в 2015 г. принял закон о криминализации отрицания геноцида, а парламент Армении признал геноцид понтийских греков и ассирийцев. Кроме культурных, экономических и политических связей, Председатель НС выделил сотрудничество между парламентами обеих стран и отметил необходимость более интенсивных межпарламентских контактов. Он проинформировал, что в ходе своего кипрского визита состоялся разговор с председателем парламента Кипра о возможном трехстороннем парламентском формате Армения – Греция – Кипр и на эту тему ранее говорил также с председателем парламента Греции на встрече в Страсбурге.
Председатель НС заметил, что осталось очень мало стран, еще не подписавших Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, и одна из них, к сожалению, - дружественная Армении Греция. Спикер добавил, что Армения надеется также на содействие Греции в диалоге вокруг либерализации виз.
Президент Греции, поблагодарив за прием, заверил, что в ближайшее время его страна ратифицирует Соглашение РА – ЕС, вследствие чего отношения Армении и Греции, а также РА и других стран-членов ЕС еще более окрепнут. “Мы должны приложить усилия по расширению наших отношений”, - подчеркнул Прокопиос Павлопулос, отметив, что геноциды армянского и греческого народов - те трагические страницы, которые также объединяют две страны.