Հրայր Թովմասյան. «Բարձր եմ գնահատում Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի՝ մեր երկրում ժողովրդավարության մշակույթի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը» 10/30/2019   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը «Փաստինֆո» գործակալության խնդրանքով արձագանքել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի տարածած հայտարարությանն ու դրա վերաբերյալ Հայաստանի Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի մեկնաբանությանը:
«Բնականաբար, ծանոթ եմ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հայտարարությանն ու «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցին և բարձր եմ գնահատում Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի ջանքերը՝ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման, Հայաստանի Սահմանադրության բնականոն աշխատանքի վերականգնման և մեր երկրում ժողովրդավարության մշակույթի ամրապնդման ուղղությամբ: Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի հայտարարության մեջ եղած դրույթներին հետևելը բխում են մեր պետության շահերից:
Մեր արձագանքը պարոն Բուքիքիոյի կոչին հստակ է. Սահմանադրական դատարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է ստեղծված իրավիճակը փոխադարձ հարգանքի և երկխոսության ճանապարհով լուծելու իր պատրաստականությունը:
Ողջունում եմ նաև Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի հայտարարությունից հետևություններ անելու պատրաստակամության մասին մեկնաբանությունը»,- նշված է Սահմանադրական դատարանի նախագահի արձագանքում:
21:11 29/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎենետիկի հանձնաժողովի նախագահը կոչ է արել ցուցաբերել զսպվածություն և վերահաստատել Հայաստանի Սահմանադրության բնականոն աշխատանքը
14:19 28/10/2019  |  ՄեկնաբանությունՀրայր Թովմասյանի եղբայրը լինելու համար պրոֆեսիոնալ մասնագետը պետք է աշխատանքից հեռացվի՞. որտեղից այսքան չարություն
20:08 24/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՃնշումները, որոնք տեղի են ունենում ՍԴ-ի շուրջ՝ ճանապարհն է, որով դատական իշխանությունը վաստակում է իր անկախությունը. Հրայր Թովմասյան

Грайр Товмасян высоко оценивает усилия главы Венецианской комиссии по укреплению культуры демократии в Армении 10/30/2019   15:52  |  Лента новостей
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян по просьбе агентства "ФактИнфо" коснулся заявления главы Венецианской комиссии(Европейская комиссия за демократию через право) Джанни Букиккио и последовавшего в связи с этим комментария министра юстиции РА Рустама Бадасяна.Глава Венецианской комиссии обеспокоен ситуацией вокруг Конституционного суда Армении - заявление"Естественно, знаком с заявлением председателя Венецианской комиссии Джанни Букиккио и его интервью телекомпании “Шант”. Я высоко оцениваю усилия председателя Венецианской комиссии, направленные на урегулирование ситуации вокруг Конституционного суда, восстановление нормального функционирования Конституции Армении и укрепление культуры демократии в нашей страны. Следование положениям, нашедшим отражение в заявлении председателя Венецианской комиссии, исходит из интересов нашего государства. Наш отклик на призыв г-на Букиккио четок – Конституционный суд еще раз подтверждает свою готовность разрешить создавшуюся ситуацию путем взаимного уважения и диалога. Я также приветствую комментарий министра юстиции Армении Рустама Бадасяна о готовности сделать выводы из заявления председателя Венецианской комиссии", - отмечается в ответе председателя Конституционного суда.