ՄԻԵԴ-ը Մեծ պալատ է ձևավորել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՍԴ-ին խորհրդատվական կարծիք տալու համար 10/14/2019   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) ընդունել է Սահմանադրական դատարանի դիմումը՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։
ՄԻԵԴ-ի պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն խորհրդատվական կարծիքի դիմումն ստացել են 2019 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, իսկ հոկտեմբերի 2-ին Մեծ պալատի հանձնաժողովի կողմից այն վարույթ է ընդունվել:
Ստեղծվել է 17 դատավորից բաղկացած Մեծ պալատ: Մեծ պալատի նախագահը սահմանել է նաև ժամկետները՝ ներպետական դատավարության կողմերից կամ այլ շահագրգիռ կողմերից, այդ թվում ՀՀ Կառավարության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների հանձնակատարի, գրավոր փաստարկների ներկայացման համար։
Նշվում է, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դիմումով պահանջվող խորհրդակցական կարծիքը վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականությանը։
Մեծ պալատի նախագահը հրավիրել է Սահմանադրական դատարանի դատավարության կողմերին, մասնավորապես Ազգային ժողովին և ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գրավոր դիտարկումներ ներկայացնել մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հուլիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ընդունել է աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ:
11:37 07/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանություններին կոչ ենք անում դադարեցել այս հակասահմանադրական գործընթացը. Ռոբերտ Քոչարյանին աջակցող գործիչներ

ЕСПЧ сформировал Большую палату для предоставления консультативного мнения по делу Роберта Кочаряна 10/14/2019 11:53 | Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял к производству обращение Конституционного суда Армении для получения консультативного мнения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как сообщают из ЕСПЧ, заявление было получено 2-го сентября 2019 года, а 2-го октября оно было принято Большой палатой к своему производству.
Сформирована Большая палата в составе 17 судей. Председатель Большой палаты установил также сроки для представления письменной аргументации сторонами внутригосударственного судопроизводства или другими заинтересованными сторонами, в том числе со стороны правительства РА, а также омбудсмена.
Отмечается, что консультативное мнение, запрашиваемое в обращении Конституционного суда Армении, касается вопроса конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса РА.
Председатель Большой палаты пригласил стороны внутриполитического судопроизводства в Конституционном суде, в частности Национальное Собрание и второго президента Армении Роберта Кочаряна, представить письменные замечания до 19 ноября 2019 года.
Напомним, 18-го июля текущего года Конституционный суд Армении сообщил, что принял процедурное решение об обращении в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна относительно определения вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА и в этой связи приостановлении на основании пункта 5 части 1 статьи 56 конституционного закона “О Конституционном суде” производства по вышеупомянутым делам до получения ответов.