Ընտրովի «արդարադատությունը» բերում են մենիշխանության հաստատմանը. Վազգեն Մանուկյանի հասարակական–քաղաքական ակումբի հայտարարությունը 10/04/2019   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անկախության հռչակումից հետո մեր երկիրը բազմաթիվ ներքին ու արտաքին խնդիրների առաջ կանգնեց։ Դրանց մի մասը լուծվեց, մյուսը՝ ոչ:
Անկախության ու Արցախյան ազատամարտի հաղթանակի կողքին մենք ունեցանք նաև բացթողումներ՝ պետական կառավարման ինստիտուտների անկատար վիճակ, խաթարված ընտրական համակարգ, սոցիալական բևեռացվածություն և արդարության դեֆիցիտ:
Գործող իշխանությունը, ունենալով էական բարեփոխումներ անելու հանրային աջակցություն, գնաց այդ ռեսուրսի ոչ ադյունավետ օգտագործման և իրենց խոստումներին հակասող ճանապարհով։ Այդ ճանապարհը բերել է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության մակարդակի նվազեցմանը, պետական կառավարման համակարգի անարդյունավետ գործունեությանը: Չկա պետության զարգացման տեսլական, չկան առողջ քաղաքական օրակարգ ու տնտեսական զարգացման իրատեսական ծրագրեր։
Մենք արձանագրում ենք.
–իշխանության վարած քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացը մտել է փակուղի, ինչը մեծացրել է լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը. բազմապատկվել են արտաքին քաղաքական մարտահրավերները,
-հակառակ սիրո և հանդուրժողականության խոստումների՝ հանրությանը սևերի ու սպիտակների, մերոնք-ձերոնքի բաժանումը ստեղծել է փոխադարձ ատելության մթնոլորտ,
-Սահմանադրական դատարանի դեմ ապօրինի հարձակումները, դատական համակարգի դեմ ոտնձգությունները, քննչական ու դատավարական պրակտիկայում երկակի ստանդարտների կիրառումը, ընտրովի «արդարադատությունը» բերում են մենիշխանության հաստատմանը. «Մարտի 1»-ի դատավարությունը քաղաքական հարթություն է տեղափոխվել:
Մենք կարծում ենք, որ քաղաքական ուժերը, այդ թվում՝ իշխանությունը, հասարակական կազմակերպությունները, քաղաքականապես ակտիվ անհատները պետք է ջանքեր գործադրեն՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար։
«Վերնատուն» ակումբը խնդիր է դրել դառնալ հասարակական–քաղաքական հարթակ, որը կարող է նպաստել վերը նշված խնդիրների հաղթահարման շուրջ առողջ միջավայրի ձևավորմանը և հանրային կոնսոլիդացիային։

Незаконные нападки на КС и избирательное “правосудие” приводят к установлению моновласти - Вазген Манукян 10/04/2019   15:05  |  Лента новостей
Председатель общественно-политического клуба “Вернатун” Вазген Манукян выступил с заявлением.
“Наша страна после провозглашения независимости столкнулась с множеством внутренних и внешних вызовов. Некоторые них удалось преодолеть, а остальные – нет. Наряду с независимостью, победой в Арцахской освободительной борьбе, у нас были и упущения: несовершенное состояние институтов государственного управления, подорванная избирательная система, социальная поляризация и дефицит справедливости”, - говорится в заявлении.
По словам Манукяна, действующая власть, заручившись общественной поддержкой для проведения  серьезных реформ, пошла по пути неэффективного использования этого ресурса и противоречащему  своим обещаниям.
Он отметил, что этот путь привел к снижению уровня безопасности Армении и Арцаха, неэффективному функционированию системы государственного управления.
"Нет видения развития государства, нет здоровой политической повестки и реалистичной программы развития экономики”, - сказал он.
В заявлении также отмечается, что вследствие проводимой властью политики переговорный процесс по нагорно-карабахскому конфликту зашел в тупик, что увеличило вероятность возобновления широкомасштабных военных действий, приумножило внешнеполитические вызовы.
“Вопреки обещаниям любви и терпимости разделение общества на черных и белых, своих и чужих сформировало атмосферу ненависти. Незаконные нападки на Конституционный суд, посягательства на судебную систему, применение двойных стандартов в следственной и процессуальной практике и избирательное “правосудие” приводят к установлению моновласти”, - подчеркивается в заявлении.
Также отмечается, что дело о событиях 1 марта 2008 года перешло в политическую плоскость.
“Мы полагаем, что политические силы, в том числе власти,  общественные организации и политически активные индивиды, должны приложить усилия для выхода из создавшейся ситуации. Клуб “Вернатун” поставил задачу стать общественно-политической платформой, которая может способствовать формированию здоровой среды вокруг преодоления вышеуказанных проблем и общественной консолидации”, - говорится в заявлении.