Գլխավոր դատախազը՝ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության եւ նրա նկատմամբ կիրառված հնարավոր ճնշումների մասին 09/25/2019   14:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայկ Հարությունյանը հրավիրվելու էր դատարան, ցուցմունք էր տալու  և հարցեր էին հնչելու դատախազների, պաշտպանների, դատարանի կողմից, սակայն դրա հնարավորությունն այլևս չկա»,-այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Անդրադառնալով մարտի 1-ի գործով Հ. Հարությունյանի նկատմամբ ճնշումների մասին լուրերին, Դավթյանն ասաց. «Վստահ եմ, ցանկացած ողջամիտ մարդ այդ վարկածը լսելուց շատ լավ հասկացել է ինչ պատվերների իրացման մասին է խոսքը»։
Ըստ նրա՝  գլխավոր դատախազը կամ ՀՔԾ պետն որևէ գործով, առանց բացառության չեն կարող առնչվել վկաների հետ, առավել ևս ճնշումներ գործադրել։
«Ինձ ճանաչող ցանկացած մարդ գիտի, որ դա անհնար է, իսկ գլխավոր դատախազի պաշտոնը և՛ իրավական, և՛ բարոյական առումով այդպիսի բան թույլ չի տալիս»,-ասաց Դավթյանը։
Ի պատասխան հարցին,  թե Հայկ Հարությունյանի մահվան դեպքը կարո՞ղ է էական ազդեցություն ունենալ մարտի 1-ի գործի բացահայտման վրա՝ գլխավոր դատախազն ասաց, որ մարտի 1-ի գործի քննությունը շատ ակտիվ իրականացվում է. «Յուրաքանչյուր դետալ, էլ չեմ ասում այսպիսի կարևոր իրադարձություն իր առանցքային նշանակությունն է ունենալու որոշակի վարկածների ընտրության և այդ վարկածներով որոշակի ուղղությամբ գործի քննություն իրականացնելու համար»։
13:08 25/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ պետի տեղակալը՝ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության մասին (տեսանյութ)
11:29 25/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանը ցավակցել է Հայկ Հարությունյանի ընտանիքին
10:28 25/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Հարությունյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա այսօր
18:45 24/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԼրատվականների նկատմամբ ճնշում գործադրել հնարավոր չէ. Hayeli.am և Armlur.am-ի խմբագրերը չեն բացահայտի տեղեկատվության աղբյուրները
17:32 24/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀայկ Հարությունյանը մահին նախորդած մեկ օրվա ընթացքում առնչվել է երկու հոգու հետ

Генпрокурор Армении прокомментировал информацию о возможном давлении на Айка Арутюняна по делу 1 марта 09/25/2019   15:29  |  Лента новостей
Генпрокурор Армении Артур Давтян прокомментировал информацию о возможном давлении на бывшего главу Полиции Айка Арутюняна по делу 1 марта 2008 года.
"Уверен, что все здравомыслящие люди, которые услышали эту версию, прекрасно поняли о реализации какого заказа идет речь", - сказал Давтян журналистам в среду.
По его словам, генпрокурор или глава Специальной следственной службы не могут контактировать со всеми свидетелями по какому-либо делу, тем более, оказывать на них давление.
“Каждый из тех, кто знает меня, знает, что это невозможно, а должность генпрокурора как в правовом, так и моральном плане, не позволяет подобного”, - заявил Давтян.
В ответ на вопрос о том, повлияет ли смерть Айка Арутюняна на расследование дела о событиях 1 марта, генпрокурор отметил, что расследование дела ведется довольно активно.
“Любая деталь, тем более такое важное событие, возымеет ключевое значение при проработке различных версий и углублении расследования по этим версиям в определенном направлении”, - отметил он.
Он также отметил, что "Айка Арутюняна должны были вызвать в суд для дачи показаний, однако такой возможности больше нет".
12:02 25/09/2019  |  Лента новостейРоберт Кочарян выразил соболезнования семье экс-главы Полиции Армении Айка Арутюняна
11:57 25/09/2019  |  Лента новостейОмбудсмен Армении отреагировал на отправку следственным органом писем двум СМИ в связи с делом о смерти Айка Арутюняна
09:35 24/09/2019  |  Криминальная хроникаЭкс-глава Полиции Армении Айк Арутюнян найден мертвым на своей даче в Бжни