ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Բորիսովի հայտարարությանը, թե Ռուսաստանը դեմ չէ, որ Ադրբեջանը դիտորդի կարգավիճակ ստանա ՀԱՊԿ-ում 09/13/2019   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կա ՀԱՊԿ կանոնադրություն, որտեղ հստակ ամրագրված են և՛ դիտորդի, և՛ գործընկերոջ չափանիշները, - այսօր հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ արձագանքելով Ռուսաստանի փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովի հայտարարությանը, թե Ռուսաստանը դեմ չէ, որ Ադրբեջանը դիտորդի կարգավիճակ ստանա ՀԱՊԿ-ում։
«Դիտորդի կարգավիճակին հավակնող երկրները պետք է ունենան դիվանագիտական հարաբերություններ անդամ բոլոր երկրների հետ։ Մենք հետևել ենք բոլոր մեկնաբանություններին և հնչած տարբեր դիրքորոշումներին, բայց հստակ պետք է արձանագրենք՝ կա կանոնադրություն, կան հստակ ամրագրված դրույթներ, և կա ՀԱՊԿ սկզբունքը, որ որոշումները կայացվում են կոնսենսուսի հիման վրա։ Ուստի առանց Հայաստանի համաձայնության, ցանկացած մեկնաբանություն, դիրքորոշում, կմնա միայն որպես այդպիսին», - ընդգծեց Աննա Նաղդալյանը։
Լրագրողի այն հարցին, թե այդ հայտարարությունը չի հակասում արդյոք հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերություններին՝ Նաղդալյանն արձագանքեց, թե կան հստակ չափանիշներ, որոնց պետք է բավարարել։
15:55 12/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը ողջունում է ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը. Յուրի Բորիսով

В МИД Армении прокомментировали возможность получения Азербайджаном статуса наблюдателя в ОДКБ 09/13/2019   13:57  |  Лента новостей
Пресс-секретарь МИД Армении на встрече с журналистами в пятницу прокомментировала заявление вице-премьера РФ Юрия Борисова по поводу возможности получения Азербайджана статуса наблюдателя в ОДКБ.
Ранее вице-премьер РФ Юрий Борисов заявил, что ОДКБ всегда будет приветствовать сотрудничество со всеми бывшими республиками СССР.В ответ на уточняющий вопрос, что армянская сторона исключила любую возможность того, что Азербайджан станет наблюдателем или партнером ОДКБ, Борисов отметил, что решения в ОДКБ принимается коллективно, после обсуждений. По его словам, если Организация примет необходимость такого решения, то оно будет принято в соответствии с уставом, регламентом и правилами Организации.Вице-премьер России прокомментировал возможность получения Азербайджаном статуса наблюдателя в ОДКБ"Есть Устав ОДКБ, где четко зафиксированы критерии как партнера, так и наблюдателя", - сказала Анна Нагдалян.
По словам пресс-секретаря МИД Армении, претендующие на статус наблюдателя страны должны иметь дипломатические отношения со всеми странами ОДКБ.
“Мы следили за всеми комментариями и различными мнениями, однако должны четко зафиксировать, что  есть Устав, есть четко закрепленные положения, и есть принцип ОДКБ, согласно которому решения принимаются на основании консенсуса, поэтому без согласия Армении любые комментарии и позиции, останутся таковыми”, - подчеркнула Анна Нагдалян.