Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը դիմել է դատարան 09/05/2019   14:05  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանը դատարանին է բողոքարկել ԱԱԾ-ի՝ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկության դեպքի առթիվ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատավորի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ նա Դատախազությանն էր բողոքարկել ԱԱԾ նույն որոշումը, եւ Դատախազությունը բողոքը մերժել էր հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Հոււլիսի 16-ին ՀՔԾ աշխատակիցները մեկ այլ քրեական գործի շրջանակում խուզարկել էին Գրիգորյանի աշխատասենյակը եւ կնիքել այն։ Աշխատասենյակից կատարվել էին առգրավումներ։ Սրանից հետո նրա պաշտպանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ոստիկանություն, որտեղից նյութերն ուղարկել էին Դատախազություն: Դատախազությունն էլ հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերը ուղարկել էր ԱԱԾ: Հուլիսի 30-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 147-րդ հոդվածով և 308-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում էր կայացրել:
Դավիթ Գրիգորյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։ Նրա լիազորությունները դադարեցված են։
Հավելենք, որ հուլիսի 30-ին հայտարարությամբ էր հանդես եկել ԲԴԽ-ն՝ ասելով, որ քննիչը կատարել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով չնախատեսված գործողություն՝ կնիքելով  դատավոր Դ. Գրիգորյանի աշխատասենյակի մուտքի դուռը:
11:26 08/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գործով ՄԻՊ-ը կդիմի ԲԴԽ, ՀՔԾ եւ Դատախազություն
16:55 31/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանում արդարադատության կայացումն այլընտրանք չունի. դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
16:16 31/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Ալումյանը միջնորդություն կներկայացնի Դ. Գրիգորյանի վարույթում գտնվող գործերի վերաբաշխման ժամանակ լրագրողների ներկայությունն ապահովելու մասին

Адвокат судьи Давида Григоряна обратился в суд 09/05/2019 14:32 | Криминальная хроника
Адвокат судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна обжаловал в суде решение СНБ об отказе в возбуждении уголовного дела по факту обыска в кабинете его подзащитного. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат судьи Георгий Меликян.
Ранее агентство сообщило, что это же решение он обжаловал в Прокуратуре, однако в надзорном ведомстве отклонили жалобу ввиду отсутствия состава преступления.
16-го июля сотрудники Специальной следственной службы в рамках другого уголовного дела обыскали кабинет Григоряна и опечатали его. В кабинете были произведены выемки. После этого, его адвокат подал заявление о преступлении в Полицию, откуда материалы были направлены в Прокуратуру. В свою очередь Прокуратура передала подготовленные на основании заявления материалы в СНБ. 30-го июля Служба национальной безопасности приняла решение об отказе в возбуждении уголовного дела ввиду отсутствия в деянии состава преступлений, предусмотренных ст. 147 и ст. 308 УК РА.
Давиду Григоряну предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 314(“Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов”) Уголовного кодекса РА. Его полномочия приостановлены.
Добавим, что 30-го июля Высший судебный совет выступил с заявлением, отметив, что следователь совершил не предусмотренное законом действие, опечатав дверь в кабинет судьи Д. Григоряна.