ԱԱԾ-ն ձերբակալել է Գագիկ Խաչատրյանին 08/27/2019   19:54  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2019 թվականի փետրվարի 2-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տևական ժամանակ ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2019 թվականի օգոստոսի 27-ին խուզարկություններ են կատարվել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի, ինչպես նաև վերջինիս հետ փոխկապակցված մի շարք անձանց առանձնատներում և բնակարաններում։
Գագիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել պարարտանյութերի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների գործով
Նույն օրը՝ խուզարկությունների ավարտից հետո, Գագիկ Խաչատրյանը և Կարեն Խաչատրյանը (ՀՀ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործությունների (ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական դիրքի չարաշահում և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնում) կատարման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։
Նախաքննությունը շարունակվում է»։
Նշենք, որ նա մեղադրյալի կարգավիճակ ունի նաեւ ՀՔԾ-ում քննվող պարարտանյութերի գործով։
14:42 27/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Խաչատրյանը բերման կենթարկվի. ԱԱԾ-ն հաստատեց (տեսանյութ)
12:18 27/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն գործողություններ է իրականացնում ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում

Задержан бывший министр финансов Армении Гагик Хачатрян 08/27/2019   21:23  |  Криминальная хроника
Задержан бывший председатель Комитета государственных доходов Армении, экс-министр финансов РА Гагик Хачатрян. Об этом сообщает Служба национальной безопасности (СНБ) .
"На основании фактических данных, полученных в результате проводившихся длительное время широкомасштабных оперативно-розыскных и следственных действий, предпринятых в рамках возбужденного в следственном департаменте Службы национальной безопасности (СНБ) еще 2-го февраля 2019 года уголовного дела, 27-го августа были произведены обыски в особняках и квартирах бывшего председателя Комитета госдоходов, экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна и аффилированных с ним нескольких лиц", - говорится в сообщении.
Отмечается, что в тот же день после завершения обысков Гагик Хачатрян и Карен Хачатрян (бывший высокопоставленный чиновник КГД) были подвергнуты приводу в следственный департамент СНБ и задержаны по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”) и пунктом 1 части 3 статьи 179 (“Присвоение или растрата в особо крупных размерах”) Уголовного кодекса Армении. Предварительное следствие продолжается.
Отметим, что он имеет статус обвиняемого и по расследуемого в Специальной следственной службе делу об удобрениях.