Դավիթ Գրիգորյանի դեմ քրեական հետապնդում սկսելու միջնորդությունը կապված է Ռոբերտ Քոչարյանի գործի հետ. Հ. Խուդոյան 07/29/2019   10:41  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու Դատախազության միջնորդությունը ԲԴԽ-ին կապված է Ռոբերտ Քոչարյանի գործի հետ: ՀՀ երկրորդ նախագահի գործով փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանն է պնդում:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում փաստաբանը նշեց, որ առայժմ զերծ կմնա մեկնաբանություններից, քանի դեռ չկա ԲԴԽ-ի պաշտոնական հայտարարությունը և հիմնավորումները: Մեր հարցին, թե արդյոք քրեական գործ հարուցելու Դատախազության միջնորդության և Ռոբերտ Քոչարյանի գործի մեջ որևէ կապ տեսնում է, փաստաբանը պատասխանեց, որ տեսնում է:
«Եթե հիմք ընդունեմ պարոն Գրիգորյանի փաստաբանի խոսքերը, ապա անմիջական կապ ունի, որովհետև այդ գործի շրջանակում (դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դեմ քրեական հետապնդում են ցանկանում իրականացնել դատավորի կողմից փաստաթուղթ կեղծելու գործով, որը 2019-ի փետրվարին մերժվել է հանցակազմի բացակայության պատճառով) առգրավվել են Ռոբերտ Քոչարյանի գործին առնչվող նյութեր, որը եթե իրականում կապված չէ այդ գործի հետ ինչպես ներկայացնում է դատախազությունը , ապա չէր կարող հիմք հանդիսանալ, որ երկրորդ նախագահի գործի նյութերը վերցվեն, եթե վերցվել են, ապա ես տեսնում եմ»,-ասաց Հ. Խուդոյանը:

Ходатайство о начале уголовного преследования судьи Давида Григоряна связано с делом Кочаряна – адвокат экс-президента 07/29/2019   11:28  |  Суд по делу второго президента РА
Поданное в Высший судебный совет Армении ходатайство Прокуратуры о возбуждении уголовного преследования судьи Давида Григоряна связано с делом в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна. Об этом заявил адвокат экс-президента Армении Ованнес Худоян.
При этом адвокат в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил, что воздержится от комментариев до появления официального заявления ВСС и доводов. В ответ на вопрос о том, усматривает ли он связь между ходатайством Прокуратуры и делом Роберта Кочарян, адвокат заявил, что видит ее.
“Если принять за основание слова адвоката г-на Григоряна, то есть непосредственная связь, поскольку в рамках этого дела(в отношении Давида Григоряна хотят начать уголовное преследование по делу о фальсификации судьей документа, в котором было отказано в феврале 2019 года ввиду отсутствия состава преступления) были изъяты материалы, касающиеся дела в отношении Роберта Кочаряна, которые, если в действительности, не связаны с делом, как это представляет Прокуратура, то не могли служить основанием для изъятия материалов по делу второго президента. Если их забрали, то я вижу”, - сказал О. Худоян.