Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում գտնվող գործերը կհանձնվեն գրասենյակ 07/29/2019   15:18  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում գտնվող գործերը դեռ չեն վերաբաշխվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է դատական դեպարտամենտից։
«Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում գտնվող բոլոր գործերը կհանձնվեն գրասենյակ և ըստ օրենքով սահմանված կարգի՝ համակարգչային ծրագրի միջոցով կվերաբաշխվեն», - տեղեկացնում են դատական դեպարտամենտից։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 26-ին Դատախազությունը ԲԴԽ միջնորդություն էր ներկայացրել՝ երեք դրվագով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին։
Բարձրագույն դատական խորհուրդը ներկայացված միջնորդությունը երկու դրվագներով բավարարել է, իսկ մեկով՝ մերժել։ Օրենքի ուժով կասեցվել են դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները, ինչը ենթադրում է, որ դատավորի վարույթում գտնվող բոլոր գործերը մակագրվելու են ուրիշ դատավորների, այդ թվում նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը։

Стала известна судьба дел, находящихся в производстве судьи Давида Григоряна 07/29/2019   15:54  |  Судебный репортаж
Находящиеся в производстве судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна дела пока еще не перераспределили. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Судебном департаменте Армении.
“Все находящиеся в производстве Давида Григоряна дела будут переданы в офис и в установленном законом порядке  будут перераспределены посредством компьютерной программы”, -заявили в Судебном департаменте.
Напомним, 26 июля Прокуратура Армении обратилась в Высший судебный совет(ВСС) с ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи Давида Григоряна в рамках уголовного дела по признакам части 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении по трем эпизодам.
ВСС удовлетворил по двум эпизодам ходатайство Прокуратуры, а по одному – отклонил.
Полномочия судьи Давида Григоряна в силу закона были приостановлены, что подразумевает, что все находящиеся в производстве судьи дела будут переданы на рассмотрение другому судье, в том числе и дело в отношении второго президента  Армении Роберта Кочаряна.