Բացահայտվել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակցի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք 07/09/2019   10:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակցի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք: Այս  մասին տեղեկացանք ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից ։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ՊԵԿ հարկային օպերատիվ վարչության Գորիսի տարածքային հարկային տեսչության գլխավոր տեսուչը, տեղյակ լինելով, որ «Կապույտ բազալտ» ՍՊԸ-ն առանց համապատասխան թույլտվության իրականացրել է  քարի արդյունահանում և վաճառք, ինչպես նաև չի գրանցել աշխատակիցների գերակշիռ մասին, նշված հանգամանքը չարձանագրելու և օրինական ընթացք չտալու համար պահանջել և որպես կաշառք ստացել է բազալտ քար (ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 600.000 ՀՀ դրամի արժեքի չափով): Փաստացի ընկերությունը 2017-18թթ. արդյունահանել և առանց հարկերը վճարելու իրացրել է 17.500.000 դրամ արժողությամբ շուրջ 700 խորանարդ մետր քար՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ,  ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել  2 անձի: ՊԵԿ պաշտոնյան կալանավորվել է։

Сотрудника Комитета госдоходов Армении уличили во взяточничестве 07/09/2019   10:55  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии случая вымогательства и получения сотрудником Комитета государственных доходов взятки.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении,  главный инспектор горисской территориальной налоговой инспекции налогового оперативного управления КГД РА, зная о том, что ООО “Капуйт базальт”(“Синий базальт”) без соответствующего разрешения осуществляла добычу и сбыт камня, а также не зарегистрировала подавляющее большинство работников, в обмен на то, чтобы закрыть глаза на данное обстоятельство и не давать законного хода этому, потребовал и в качестве взятки получил базальт(в общей сложности на сумму в размере 600 тыс. драмов).  Фактически компания за 2017-2018гг добыла и без уплаты налогов  реализовала почти 700 кубометров камня стоимостью 17.500.000 драмов, причинив государству существенный ущерб.
По данному в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК Армении. Двум лицам предъявлено обвинение. Чиновник КГД взят под стражу. Ведется предварительное следствие.