Կաշառքի մեջ մեղադրվող փոխնախարար Արսեն Դավթյանը 15 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ կարձակվի 07/08/2019   15:27  |  Քրեական խրոնիկոն
Առողջապահության նախկին փոխնախարար, կաշառքի մեջ մեղադրվող Արսեն Դավթյանը գրավի դիմաց ազատ կարձակվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն  տեղեկացավ  Ghazaryan & Partners փաստաբանական գրասենյակից։
Վերջինիս հաղորդմամբ՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Ա.Մաթևոսյանի նախագահությամբ, այսօր բավարարեց իրենց գրասենյակի փաստաբաններ Տիգրան Ղազարյանի և Երեմ Դավթյանի՝ ՀՀ Առողջապահության նախկին փոխնախարար Արսեն Դավթյանի նկատմամբ ընտրված կալանքը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Նշենք, որ գրավի չափ է սահմանվել 15.000.000 ՀՀ դրամը:
Սահմանված չափով գումարը վճարելուց եւ դրա մասին ապացույցը վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելուց հետո Արսեն Դավթյանը կազատվի կալանքից։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ փոխնախարարը ձերբակալվել է ԱԱԾ-ի կողմից՝ կաշառքը ստանալու պահին։ Իսկ ավելի ուշ ԱԱԾ-ն տարածած հաղորդագրությամբ հաստատեց փոխնախարարի ձերբակալությունը` նշելով, որ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Բացի փոխնախարարից քրեական գործում ներգրավված է նաեւ բժշկական կենտրոնի՝ կաշառք տալու մեջ կասկածվող ղեկավարը, ում նկատմամբ, հաշվի առնելով վերջինիս տարիքը և առողջական վիճակը, որպես խափանման միջոց կիրառվել էր ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Обвиняемого во взяточничестве бывшего замглавы Минздрава Армении освободят под залог в 15 млн драмов 07/08/2019 15:49 | Криминальная хроника
Бывший заместитель министра здравоохранения Арсен Давтян, обвиняемый во взяточничестве, будет освобожден под залог. Об этом “ФактИнфо” сообщили в адвокатской конторе Ghazaryan & Partners.
Там же проинформировали, что суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи А. Матевосян сегодня удовлетворил ходатайство адвокатов Тиграна Казаряна и Ерема Давтяна об изменении бывшему заместителю главы Минздрава Арсену Давтяну меры пресечения с заключения под стражу на залог в 15 млн. драмов.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что замглавы Минздрава был задержан сотрудниками Службы национальной безопасности Армении в момент получения взятки. Позже СНБ подтвердила информацию о задержании чиновника. В заявлении СНБ также сообщалось, что по данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах") и пункту 1 части 3 статьи 312( "Дача взятки в особо крупных размерах")УК РА.
Помимо заместителя министра по уголовному делу проходит подозреваемый в даче взятки руководитель медцентра. С него, с учетом его возраста и состояния здоровья, взята подписка о невыезде.