Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Գեղամ Պետրոսյանի կալանավորման դեմ վճռաբեկ բողոք կներկայացվի. պաշտպան 07/08/2019   16:33  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին շտաբի պետ, Մարտի 1-ի գործով սպանության մեջ մեղադրվող գնդապետ Գեղամ Պետրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու  դեմ բողոք կներկայացվի Վճռաբեկ դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Պետրոսյանի պաշտպան Վաղարշակ Գեւորգյանից։
Վերջինս նշեց, որ պատրաստվում է բողոքարկել Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, որով դատարանը գտել էր, որ Պետրոսյանի խափանման միջոց կալանավորումը պետք է մնա անփոփոխ։ Թե ինչ հիմքով է դատարանը նման եզրահանգման եկել, պաշտպանը չի կարող ասել. Վերաքննիչի որոշումը դեռ չի ստացել։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 2-ին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Տիգրան Սահակյանի նախագահությամբ, մերժել էր Պետրոսյանի պաշտպան Վաղարշակ Գեւորգյանի բողոքը՝ խափանման միջոց կալանավորման դեմ։
Մեզ հետ զրույցում Գեղամ Պետրոսյանի փաստաբանն ասաց, որ ներկայացրած բողոքից մեծ հույսեր չուներ. «Ես ենթադրում էի, որ իրավունքի գերակայություն պետք է լինի, առավել եւս՝ այսօրվա պայմաններում, թեկուզ եթե դա էլ չլիներ, բայց գործի փաստական տվյալներն ու ապացույցները բոլորովին այլ բանի մասին են խոսում, եւ այդ ապացույցները ներկայացվեցին դատարանին, ես մտածում էի, որ դատարանը կքննարկի, բայց չքննարկեց, եթե քննարկեր, հակառակ կարծիքի պիտի լիներ»։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Գեղամ Պետրոսյանը մեղադրվում է 2008 թվականի մարտի 1-ին հրազենի գործադրմամբ Զաքար Հովհաննիսյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու մեջ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը։
Նշենք, որ Գեղամ Պետրոսյանը առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, պաշտպանի խոսքով՝ նա ցուցմունք չի տվել եւ որեւէ փաստաթղթի տակ չի ստորագրել։
17:50 26/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Մարտի 1»-ի՝ նախաքննության փուլում գտնվող գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավված 6 անձ
09:44 20/06/2019  |  ՄամուլՈվ է Գեղամ Պետրոսյանի դեմ ցուցմունք տված անձը. «Ժողովուրդ»
16:57 07/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Սպանության դրվագով հանցագործության գործիք հանդիսացող զենքը գործում առկա չէ». պաշտպան
15:40 07/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 1-ին ինձ զանգել, հրավիրել են կառավարություն. Գագիկ Ծառուկյան (տեսանյութ)
09:43 07/06/2019  |  ՄամուլԳեղամ Պետրոսյանին ձերբակալելու հիմքը եղել է նախկին աշխատակիցներից մեկի կոնկրետ ցուցմունքը. «Ժողովուրդ»
17:46 06/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանության մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանը իշխանափոխությունից հետո համագործակցել է ՀՔԾ-ի հետ, տվել ցուցմունքներ

Защита заявила о намерении обжаловать арест фигуранта дела 1 марта Гегама Петросяна в Кассационном суде 07/08/2019 17:16 | Криминальная хроника
Защита бывшего начальника штаба внутренних войск Полиции Армении полковника Гегама Петросяна, обвиняемого по делу 1 марта в убийстве, заявила о намерении подать в Кассационный суд жалобу на арест его подзащитного. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Петросяна – Вагаршак Геворкян.
Он отметил, что они собираются обжаловать решение Апелляционного уголовного суда, оставившего без изменений меру пресечения в отношении Петросяна. На каком основании суд пришел к такому заключению, адвокат не может сказать; он еще не получил копии решения Апелляционного суда.
Напомним, 2-го июля Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Тиграна Саакяна отклонил жалобу адвоката на арест Петросяна.
В беседе с нами адвокат Гегама Петросяна заявил, что не связывал больших надежд с поданной жалобой.
“Я полагал, что должно быть верховенство права, тем более – в сегодняшних условиях. Если даже и этого не было бы, фактические данные и доказательства в деле говорят абсолютно о другом, и эти доказательства были представлены суду; я думал суд их рассмотрит, однако не рассмотрел. Если бы он рассмотрел, то у него должно было быть обратное мнение”, - сказал он.
Гегам Петросян обвиняется в умышленном лишении жизни Закара Ованнисяна с применением огнестрельного оружия. Ему вменяют часть 1 статьи 104(Убийство, то есть противоправное умышленное лишение жизни другого человека”) УК РА.
Отметим, что Гегам Петросян не признает вину в инкриминируемом ему деянии. По словам адвоката, он не давал показаний и не подписывался под каким-либо документом.