ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Մոսկվայում` «Պառլամենտարիզմի զարգացում» երկրորդ միջազգային համաժողովի բացմանը 07/01/2019   16:59
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթ է ունեցել  Մոսկվայում` «Պառլամենտարիզմի զարգացում» երկրորդ միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ։
Ելույթի ժամանակ նա մասնավորապես ասել է.
«Հարգելի Վյաչեսլավ Վիկտորի,
հարգելի պարոն Տոլստոյ, պարոն Լավրով,
հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք,
նախ եւ առաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին՝ համաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու հրավերի համար, Կազմկոմիտեի նախագահ պարոն Տոլստոյին՝ ջերմ ընդունելության եւ միջոցառման հրաշալի կազմակերպման համար:
Համոզված եմ, որ նման հեղինակավոր միջազգային համաժողովում մեզ սպասվում է խորհրդարանական համագործակցության առանցքային հարցերի շուրջ մտքերի կառուցողական փոխանակում: Պառլամենտարիզմի ինստիտուտն առանձնահատուկ դեր է խաղում պետական կառավարման համակարգում: Հենց խորհրդարանականներն իրավասություն ունեն ներկայացնելու քաղաքացիների շահերը, պաշտպանելու մարդու իրավունքները:
Մեր փոփոխվող աշխարհում, բացի այդ դասական խնդիրներից, մեր առջեւ կանգնած են մարտահրավերներ, որոնք մենք՝ խորհրդարանականներս, կարող ենք լուծել մեր ռազմավարական գործընկերների եւ բարեկամների հետ միասին: Ուրախ եմ, որ այս համաժողովի շրջանակում քննարկվելու են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են խորհրդարանների դերը կայուն խաղաղության եւ կայունության հասնելու գործում, պայքարը աղքատության եւ անհավասարության, կեղծ տեղեկատվության դեմ եւ այլն:
Ժամանակակից աշխարհում պառլամենտարիզմի աճող դերը հատկապես վառ արտահայտվում է միջազգային հարաբերությունների բնագավառում, իշխանության եւ հասարակության միջեւ կայուն երկխոսություն հաստատելու ոլորտում: Անհնար է չհիշատակել պետական մարմիններում հաշվետվողականության ապահովման կարեւորագույն մեխանիզմի մասին, ինչպիսին է խորհրդարանական մոնիթորինգը եւ վերահսկողությունը: Սակայն, թույլ տվեք հակիրճ անդրադառնալ միջխորհրդարանական դիվանագիտության նշված սկզբունքներից առաջինին:
Միջազգային հարաբերությունների ժամանակակից համակարգում ակնհայտ է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Աշխարհի երկրները միմյանց հետ սերտորեն կապված են բարդ, փոխկապակցված հարաբերություններով, որոնց արդյունքում դրանցից մեկում տեղի ունեցած որեւէ իրադարձություն կարող է ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ազդել այլ երկրների վրա: Ընդհանուր առմամբ, միջխորհրդարանական հաղորդակցման մեխանիզմներն այժմ ավելի քան երբեւէ պահանջված են այնպիսի մարտահրավերների դեմ արդյունավետ հակազդելու համար, ինչպիսիք են ահաբեկչությունը, ծայրահեղականությունը, անհանդուրժողականությունը, անօրինական միգրացիան եւ կլիմայի փոփոխությունները:
Միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակում միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման նպատակով մեր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն անվտանգության մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին հակազդող օրենսդրության ձեւավորմանը, խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմանը, տարածաշրջանային խորհրդարանական կառույցների ամրապնդմանը եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխգործակցության ընդլայնմանը:
Այս համատեքստում կցանկանայի հատկապես ընդգծել Միջխորհրդարանական միության՝ հնագույն եւ ամենամեծ միջազգային հարթակի դերը, որի աշխատանքը հիմնված է իրավահավասար, բազմաճյուղ երկխոսության վրա: Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններն ընդհանուր առմամբ միասնական օրակարգի առաջխաղացման եւ համատեղ որոշումների մշակման արդյունավետ հարթակներից մեկն են:
Օգտագործելով այս հնարավորությունը՝ բոլոր հայ խորհրդարանականների անունից ուրախությամբ ուզում եմ ընդգծել այն փաստը, որ ռուսական պատվիրակությունը վերսկսել է իր աշխատանքը Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում: Վստահ եմ, որ մեր պատվիրակությունների արդյունավետ եւ լավ համակարգված աշխատանքը կտա իր պտուղները:
Մենք դեմ ենք հակամարտությունները ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձերին եւ ողջունում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք նպատակաուղղված են կայուն խաղաղության հաստատմանը: Այս կապակցությամբ ընդգծեմ, որ մենք շարունակում ենք հանդես գալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների միջնորդական ջանքերի պարագայում` հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության վրա: Խնդրի կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի անվտանգ եւ ազատ ապրելու անվիճելի իրավունքի հարգման վրա:
Ցավոք, ռազմատենչ հռետորությունը եւ ռազմական գործողությունները վերսկսելու վտանգը խարխլում են նաեւ տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության հիմքերը, ինչը հակասում է խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ դարձնելով ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության հեռանկարներն ավելի դժվար հասանելի: Եւ այստեղ մենք կոչված ենք առաջատար դեր կատարել միջխորհրդարանական դիվանագիտության ոլորտում` խոսելով քաղաքացիների անունից եւ նրանց շահերի մասին:
Համաժողովի հարգելի մասնակիցներ, կցանկանայի եւս մեկ անգամ արձանագրել, որ ամուր խաղաղության, անվտանգության եւ աշխարհի կայուն զարգացման հիմքը կարող է լինել միայն բաց եւ կառուցողական երկխոսությունը: Անհրաժեշտ են համատեղ ջանքեր միջպետական երկխոսության, փոխհամաձայնության եւ փոխզիջման մշակույթների համար: Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորները բաց են իրենց գործընկերների հետ փորձի փոխանակման թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձեւաչափերով:

Мирзоян: милитаристская риторика и угроза возобновления военных действий подрывают основы безопасности и стабильности 07/01/2019   17:22  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян на открытии второго международного форума “Развитие парламентаризма” в Москве  выступил с речью. Текст выступления приводит пресс-служба парламента Армении.
"Уважаемый Вячеслав Викторович,
Уважаемый господин Толстой, господин Лавров,
Уважаемые коллеги, дамы и господа!
Прежде всего, позвольте выразить слова благодарности председателю Государственной Думы Российской Федерации господину Вячеславу Володину за приглашение принять участие в работе Форума, председателю Оргкомитета господину Толстому за теплый прием и прекрасную организацию мероприятия. Уверен, что на таком авторитетном международном форуме нас ждет конструктивный обмен мнениями по ключевым аспектам парламентского сотрудничества.
Институт парламентаризма играет особенную роль в системе государственного управления. Именно парламентарии имеют полномочия представлять интересы граждан, защищать права человека. В нашем изменяющемся мире кроме этих классических задач перед нами стоят вызовы, которые мы, парламентарии, можем решить совместно с нашими стратегическими партнерами и друзьями. Я рад, что в рамках этого форума будут обсуждаться такие вопросы, как роль парламентов в достижении устойчивого мира и стабильности, в борьбе с бедностью и неравенством, в борьбе с фейк-ньюз и т.д.
Растущая роль парламентаризма в современном мире особенно ярко проявляется в области международных отношений, в сфере установления устойчивого диалога между властью и обществом. Невозможно не упомянуть о важнейшем механизме обеспечения подотчетности в органах власти, таком как парламентский мониторинг и контроль. Однако позвольте вкратце остановится на первом из упомянутых аспектов межпарламентской дипломатии.
В современной системе международных отношений очевидна значимость роли парламентской дипломатии. Страны мира тесно связаны друг с другом сложными, взаимозависимыми отношениями, вследствие чего какое-либо событие в одной из них может прямо или косвенно повлиять на другие страны. В целом, механизмы межпарламентского общения сегодня как никогда востребованы в интересах эффективного противодействия таким вызовам, как терроризм, экстремизм, нетерпимость, нелегальная миграция, изменения климата. В целях укрепления международной и региональной безопасности в рамках межпарламентского сотрудничества наши усилия должны быть направлены на формирование законодательства по противодействию вызовам и угрозам безопасности, активизацию парламентского сотрудничества, укрепление региональных парламентских структур и расширение взаимодействия с другими международными организациями.
В этом контексте хотел бы особо подчеркнуть роль Межпарламентского союза – старейшей и самой большой международной площадки, работа которого основана на равноправном, многопрофильном диалоге. Международные парламентские организации в целом являются одной из эффективных площадок для продвижения общей повестки дня и для выработки совместных решений. Используя этот шанс, от имени всех армянских парламентариев, с радостью хочу отметить тот факт, что российская делегация возобновила свою работу в Парламентской Ассамблее Совета Европы. Уверен, что эффективная и слаженная работа наших делегаций принесет свои плоды. Мы выступаем против попыток решения конфликтов военным путем и приветствуем инициативы, нацеленные на достижение устойчивого мира.
В этой связи, подчеркну, что мы продолжаем выступать за исключительно мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта при посреднических усилиях стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на основе принципов и норм международного права, Устава ООН. Урегулирование проблемы должно быть основано на уважении неоспоримого права безопасного и свободного существования народа Арцаха.
К сожалению, милитаристская риторика и угроза возобновления военных действий подрывают основы безопасности и стабильности также во всем регионе, что противоречит процессу мирного урегулирования, делая перспективы мирного сосуществования народов еще более труднодостижимыми. И здесь мы призваны сыграть ведущую роль на поприще межпарламентской дипломатии, выступая от имени и в интересах граждан.
Уважаемые участники форума, хотелось бы еще раз констатировать, что основой прочного мира, безопасности и устойчивого развития мира может быть только открытый и конструктивный диалог. Необходимы совместные усилия для культуры межгосударственного диалога, культуры консенсуса и компромисса. Депутаты Национального Собрания Армении открыты для обмена опытом со своими коллегами как в двусторонних, так и в многосторонних форматах.
Спасибо за внимание".
15:22 06/06/2019  |  Карабахский конфликтГлаву МИД Армении спросили о настрое сопредседателей в вопросе возвращения Арцаха за стол переговоров
10:22 04/06/2019  |  Карабахский конфликтАрцах заявил о необходимости незамедлительного внедрения механизма контроля на границе с Азербайджаном
13:12 29/05/2019  |  Карабахский конфликтБако Саакян на встрече с посредниками вновь заявил о необходимости участия Арцаха во всех этапах урегулирования конфликта
10:16 28/05/2019  |  Карабахский конфликтПашинян обсудил с сопредседателями МГ ОБСЕ реализацию достигнутых на саммите в Вене договоренностей
09:51 28/05/2019  |  Карабахский конфликтГлава МИД Армении обсудил с сопредседателями МГ ОБСЕ включение Арцаха в переговорный процесс
15:26 27/05/2019  |  Карабахский конфликтСопредседатели Минской группы ОБСЕ находятся в Ереване
13:45 14/05/2019  |  Карабахский конфликтХрупкий мир Нагорного Карабаха – статья главы МИД Армении в “Независимой газете”
14:00 13/05/2019  |  Карабахский конфликтВ МИД Арцаха назвали условия для придания необходимого импульса процессу урегулирования карабахского конфликта