Քոչարյանի գործով դատավորը դարձյալ ինքնաբացարկ չհայտնեց 06/19/2019   12:34  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
‹‹Փաստինֆո››-ի հաղորդմամբ՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստի ժամանակ քիչ առաջ մերժվեց պաշտպանական կողմի՝ նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանին ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը։
Դատավոր Դանիելյանը հայտարարեց, որ որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից եւ ենթակա չէ բողոքարկման։
Հիշեցնենք, որ պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր հայտնել դատավորին՝ պատճառաբանելով, որ վերջինս ունի կանխակալ վերաբերմունք։ Մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները  առարկել էին ներկայացված միջնորդության դեմ՝ այն գնահատելով որպես դատաքննությունն անհարկի ձգձգելու միջոց։
Հիշեցնենք նաեւ, որ ավելի վաղ ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյաի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը, Արամ Օրբելյանը, Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը, Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը, ինչպես նաեւ՝ տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը։ Ներկայացված բոլոր միջնորդությունները մերժվել էին։
Դատավորը հայտարարեց, որ իրեն հանձնվել է դիմում՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից, որը վերաբերում է մասնագիտական գործունեության ընթացքում առաջացած բարդությունների, ինչի առթիվ նրանք խնդրել են միջոցներ ձեռնարկել։ Դիմումի պատճենը տրամադրվել է նաեւ դատախազներին։

Судья по делу Роберта Кочаряна в третий раз отказался брать самоотвод 06/19/2019 12:56 | Суд по делу второго президента РА
Судья Апелляционного уголовного суда Армении Армен Даниелян на заседании по делу второго президента Армении и трех бывших высокопоставленных экс-чиновников вновь отказался брать самоотвод, передает корреспондент "ФактИнфо".
Судья постановил отклонить ходатайство стороны защиты, заявив, что решение вступает в силу с момента его вынесения и не подлежит обжалованию.
Напомним, с ходатайством об отводе судьи сегодня выступил адвокат второго президента Армении Ованнес Худоян.
В качестве довода в пользу ходатайства адвокат указал на предвзятое отношение судьи.
Против ходатайства возразило гособвинение. Генеральный прокурор Армении Артур Давтян назвал его очевидно необоснованным. Давтян отметил, что представленное ходатайство они расценивают как намерение по искусственному затягиванию процесса рассмотрения этого дела.
Ранее с ходатайством об отводе судьи выступили адвокаты Роберта Кочаряна и Юрия Хачатурова, а также Сейрана Оганяна. Кроме того, отвода судьи ранее требовала представитель правопреемника потерпевшего по делу 1 марта.
Таким образом, слушания по жалобам продолжаются.
Судья Армен Даниелян сообщил, что ему передали заявление от адвокатов Роберта Кочаряна, касающееся возникших проблемам, связанных с выполнением профессиональных обязанностей. В это связи они просят суд предпринять меры. Копия заявление была вручена и прокурорам.