Ցեմենտի հարկման օրենքի նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվեց 06/03/2019   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մինչ կառուցապատողները ԱԺ շենքի մոտ բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ բողոքելով ցեմենտի գնի թանկացման դեմ՝ ԱԺ-ն ընդունեց օրենքի նախագիծն ամբողջությամբ։
Նշենք, որ Ազգային ժողովի նիստն այսօր մեկնարկեց ընդմիջումով. «Իմ քայլը» խմբակցությունը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց։
«Ուզում եմ ասել՝ ԱԺ-ի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում մի խումբ շինարարական ընկերություններ ու կառուցապատողներ: Մասնավորապես, իրենց բողոքի առարկան այն է, որ «Պետական տուրքի մասին» օրենքը մենք խախտմամբ ենք ընդունելու: Այսինքն՝ ասում են՝ մենք իրավունք չունենք դա վեց ամսից շուտ ուժի մեջ մտցնել: Ուզում եմ ասել, որ իրավական առումով մենք ամեն ինչ ճիշտ ենք անում: Մենք 20 րոպե նիստը ընդմիջեցինք, որ այդ մարդկանց հետ զրուցենք, նոր մտնենք քվեարկության: Ցավոք, քանի որ իրենք ուշացան, մենք քվեարկությանը կմասնակցենք, հետո այդ մարդկանց հետ կհանդիպենք ու կհիմնավորենք, թե ինչը ինչու ենք անում ու ինչի համար»,- ընմիջման անհրաժեշտությունն այսպես պատճառաբանեց պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը։
«Ոնց դուխով վարչապետին ընտրել ենք, այդպես էլ դուխով ճանապարհներ կփակենք». կառուցապատողները պահանջում են վերանայել ցեմենտի հարկերը
Ի վերջո, «Պետական տուրքի մասին» օրենքը դրվեց քվեարկության և ընդունվեց ձայների 85 կողմ, 16 դեմ և 3 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ: Օրենքն ընդունվեց երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ:
Նախագծին կողմ քվեարկեց նաեւ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը, որի պատգամավորները նախկինում բազմիցս հանդես են եկել քննադատական ելույթներով:
Հիշեցնենք, որ այսօր ընդունված «Պետական տուրքի» մասին օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին նախագծով նախատեսվում է ներկրվող ցեմենտի համար պետական տուրք սահմանել՝ 14 հազար դրամի չափով: Ցեմենտի հումքի՝ կլինկերի, համար պետական տուրք չի սահմանվել:

Парламент Армении принял нашумевший законопроект о госпошлине на импорт цемента 06/03/2019 11:53 | Лента новостей
Пока застройщики проводили акцию протеста, парламент Армении принял в третьем и окончательном чтении законопроект о госпошлине на импорт цемента.
Отметим, что сегодняшнее заседание Национального Собрания стартовало с 20-минитного перерыва, который взяла правящая фракция “Мой шаг”.
“Перед зданием НС проходит акция протеста с участием строительных компаний и застройщиков. С правовой точки зрения мы все делаем правильно. Мы взяли перерыв, чтобы пообщаться с протестующими и только после этого внести поправки в закон “О государственной пошлине” на голосование. К сожалению, они опоздали. Мы примем участие в голосовании, после чего встретимся с этими людьми и поясним им, почему и для чего мы так поступаем”, - заявил депутат Бабкен Тунян, объясняя причины ухода на перерыв.
За поправки в закон “О госпошлине” проголосовали 85 депутатов, против высказались 16 и еще трое парламентариев воздержались.
Законопроект поддержала также фракция “Процветающая Армения”, представители корой ранее неоднократно выступали с критикой.
Отметим, что принятые сегодня поправки в закон “О государственной пошлине" предусматривают введение госпошлины на импортируемый цемента в размере 14 тыс. драмов. При этом на клинкер госпошлины не установлено.