Վահե Էնֆիաջյանն ընդունել է Ավստրիայից ժամանած խորհրդարանական պատվիրակությանը 05/10/2019   16:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի Ավստրիա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, այն կարեւորել է հայ-ավստրիական ավանդական բարեկամական կապերն ամրապնդելու, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը խթանելու առումով: Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ Հայաստան-Ավստրիա պատգամավորական բարեկամական խումբն իր հերթին պատրաստ է առաջիկայում առավել խորացված փոխգործակցություն ծավալելու:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո առանձնակի կարեւորվում է խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքի կիրառումն արտաքին հարաբերություններում եւ ամենատարբեր ոլորտներում նոր ծրագրեր իրականացնելու հարցում:
Նշելով, որ սա Ավստրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի առաջին այցն է Հայաստան՝ Գուդրուն Քուգլերը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկկողմ կապերի խորացմանն ու զարգացմանը:
Վահե Էնֆիաջյանը երախտագիտություն է հայտնել պատվիրակության կազմում ընդգրկված խորհրդարանական Ռայնհոլդ Լոպատկային՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող հայտարարության ընդունման գործում անձնական ներդրման եւ հայ ժողովրդի համար առանցքային նշանակության այդ հարցն ամենատարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել փոխայցերի աշխուժացմանը եւ փոխգործակցությանն առավել գործնական բնույթ հաղորդելու անհրաժեշտությանը:

Вице-спикер НС Армении Ваге Энфиаджян принял парламентскую делегацию из Австрии 05/10/2019   16:28  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания РА Ваге Энфиаджян 10 мая принял делегацию во главе с руководителем депутатской группы дружбы Австрия – Армения Национального Совета Австрии Гудрун Куглер. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Вице-спикер НС, приветствуя гостей в Армении, подчеркнул важность визита в плане укрепления армяно-австрийских традиционных дружественных связей и поощрения межпарламентского сотрудничества. По Энфиаджяну, депутатская группа дружбы Армения – Австрия в свою очередь готова к более широкому взаимодействию в будущем.
Зампредседателя НС подчеркнул, что после политических перемен в Армении особое внимание уделяется применению инструментария парламентской дипломатии во внешних отношениях и реализации новых программ в самых различных сферах.
Отметив, что настоящий визит в Армению является первым для депутатской группы дружбы Австрия – Армения, Гудрун Куглер выразила готовность содействовать углублению и развитию двусторонних связей.
В.Энфиаджян выразил признательность члену прибывшей делегации, парламентарию Райнхольду Лопатке – за личный вклад в принятие заявления о признании и осуждении Геноцида армян и озвучивание этого ключевого вопроса на самых различных площадках.
Отмечена необходимость оживления взаимных поездок и придания сотрудничеству более действенного характера.