ԱԱԾ-ն պաշտոնապես հաստատեց ՀՀ առողջապահության փոխնախարարի ձերբակալությունը 04/01/2019   12:10  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանն, օրենքով վերապահված  հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված գործառույթների իրականացման արդյունքում, տվյալներ են ստացվել ՀՀ առողջապահության նախարարության ղեկավար աշխատողին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանից։
Ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ բժշկական հաստատության տնօրենը նպատակ է ունեցել ապահովել առողջապահության նախարարության կողմից բուժհաստատություններին տրամադրվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող փոխնախարարի հովանավորչությունը և նրա հետ ձևավորել իր համար բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ: Վերաբաշխման արդյունքում պետպատվերի շրջանակներում տարբեր ծրագրերով հատկացվելիք գումարներով կազմակերպության ֆինանսավորման պակասը լրացնելու համար 2019 թվականի մարտի 30-ին առողջապահության նախարարի տեղակալին վերջինիս աշխատասենյակում որպես կաշառք անձամբ տվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար, որի փոխանցումն իրականացվել է  ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:  Նույն օրը բերման ենթարկված փոխնախարարը ձերբակալվել է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով, իսկ կաշառք տալու մեջ կասկածվող անձի նկատմամբ, հաշվի առնելով վերջինիս տարիքը և առողջական վիճակը, որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ հիշյալ բնագավառում հնարավոր կոռուպցիոն այլ դրսևորումները և դրանց առնչակից բոլոր անձանց բացահայտելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ փոխնախարարի ձերբակալության մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր դեռեւս մարտի 30-ին։
09:45 05/03/2019  |  ՄամուլԱրմեն Դավթյանը՝ ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական. «Հրապարակ»
12:43 01/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն սոցիալական որևէ ցանցում գրանցված չէ. պաշտոնական
18:27 14/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն կանխել է «Արմավիր» ՔԿՀ մեծ քանակությամբ արգելված իրեր ներկրելու փորձը (տեսանյութ)
14:28 08/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում բուժվող 3 տղա աշխատանքի կանցնի ԱԱԾ-ում

СНБ Армении обнародовала детали задержания замглавы Минздрава Армении 04/01/2019   12:43  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении подтвердила задержание заместителя министра здравоохранения Армении.
“В результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплекса следственных действий получены фактические данные о том, что директор медицинского учреждения преследовал цель добиться покровительства заместителя министра, координирующего работу по финансовым средствам, предоставляемым министерством здравоохранения медучреждениям и  сформировать с ним благоприятные для себя рабочие условия. Для восполнения дефицита финансирования организации за счет средств, выделяемых в результате перераспределения по различным программам в рамках госзаказа, 3 марта 2019 года он в качестве взятки лично отдал заместителю министра здравоохранения в его кабинете сумму в особо крупном размере. Передача денег осуществлялась под оперативным контролем сотрудников СНБ Армении”, - говорится в сообщении, распространенном пресс-центром СНБ.
Следственным департаментом СНБ возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 4 статьи 311 и пункту 1 части 3 статьи 312 Уголовного кодекса РА. В тот же день  подвергнутый приводу заместитель министра был задержан по подозрению в получении взятки в особо крупном размере. В отношении подозреваемого в даче взятки, с учетом его возраста и состояния здоровья, избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Предпринимаются меры, направленные на выявление возможных коррупционных проявлений в данной сфере и установление всех лиц, причастных к ним.