Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրն ամրագրող նախագիծը ներառվել է կառավարության նիստի օրակարգում 03/21/2019   10:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության մարտի 21-ի նիստի օրակարգում է ընդգրկվել «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով ամրագրվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրը:
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրը նշվում է ապրիլի վերջին շաբաթ օրը: Այն դեպքում, երբ մայիսի 1-ը կհամընկնի շաբաթ օրվա հետ, ապա որպես  Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր նշվում է ապրիլի վերջին կիրակի օրը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Նշվում, է, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է  2018 թվականի ապրիլին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած աննախադեպ քաղաքական իրավիճակով: «Ստեղծված բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական, իրավական և քաղաքական բնույթի խնդիրների շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությամբ օրեր շարունակ հազարավոր քաղաքացիներ ցույցերի և երթերի ձևով իրենց պահանջներն էին ներկայացնում իշխանություններին:
Տեղի ունեցող ոչ բռնի խաղաղ գործողություններով ուղեկցված բողոքի ցույցերը, հանրահավաքները ընդգրկել էին մայրաքաղաք Երևանը, մարզերի քաղաքներն ու գյուղերը, ինչպես նաև միջպետական և միջքաղաքային ավտոճանապարհները և քաղաքացիների համակարգային փոփոխությունների, որակական, խորքային բարեփոխումների հանրային պահանջի վկայությունն էին:
Համաժողովրդական շարժման արդյունքներից մեկը եղավ վարչապետի հրաժարականը և համաժողովրդական շարժման հաղթանակը»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
Նշվում  է, որ առաջարկվող կարգավորումը հնարավորություն կընձեռնի հայոց պատմության մեջ նոր էջ բացած Հայաստանի Հանրապետության հազարավոր քաղաքացիների կողմից իրականացված համաժողովրդական շարժման առիթով սահմանելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր:

Законопроект о Дне гражданина Республики Армения включен в повестку дня заседания правительства 03/21/2019   12:02  |  Лента новостей
Законопроект "О внесении  поправки в зкаон "О праздниках и памятных днях" включен в повестку дня заседания правительства 21 марта.
Законопроектом предлагается провозгласить в стране День гражданина Республики Армения.
"День гражданина Республики Армения отмечается в последнюю субботу апреля", - цитирует текст документа "Арменпресс".
Отмечается, что необходимость принятия законопроекта обусловлена беспрецедентной политической ситуацией в Армении в апреле 2018 года.
"За прошедшие годы тысячи граждан выразили свои требования к властям в форме митингов и шествий в связи с настоятельной необходимостью решения многих социально-экономических, правовых и политических проблем", - говорится в проекте.
Указывается, что сопровождаемые  ненасильственными мирными акциями протесты, охватившие столицу, города и села, а также межгосударственные и республиканские дороги, являются свидетельством общественного спроса на системные и качественные преобразования и коренные реформы.
"Одним из результатов народного движения стала отставка премьер-министра и победа народного движения", - говорится в заявлении.
Отмечается, что предлагаемая поправка позволит провозгласить День гражданина Республики Армения по случаю всенародного движения, осуществленного тысячами граждан Республики Армения, открывших новую страницу в армянской истории.