ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման առթիվ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած բողոքը մերժվեց. պաշտպանները կբողոքարկեն 03/18/2019   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Արղամանյանի նախագահությամբ, որոշեց անփոփոխ թողնել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների կողմից բերված վերաքննիչ բողոքը՝ ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման առթիվ հարուցված քրեական գործով Ռ. Քոչարյանին տուժող ճանաչելը մերժելու որոշման առթիվ:
Ռոբերտ Քոչարյանի շահերի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով՝ Վերաքննիչ դատարանի կողմից սույն գործով Ռոբերտ Քոչարյանին տուժողի կարգավիճակ չտալու որոշումը խոսում է այն մասին, որ այդ գործը որևէ մեկին չի հետաքրքրում, և այդ գործով որևէ բացահայտում անելու նպատակներ չունեն։
«Դատական նիստի ընթացքում խոսակցության հատվածներ ընթերցվեցին, մասնավորապես՝ դրանք վերաբերում էին խոսակցության այն հատվածին, երբ ԱԱԾ և ՀՔԾ պետերը խոսում են, թե դատավորը զանգել է, ասել են, որ «ուզած-չուզած՝ կալանքը պետք է տա»։ Բացի այդ, ՀՀ վարչապետի ելույթը նաև խորհրդարանում, որ զանգել են դատարանից ու «տրիվոգա» դրել, թե դատական գործը ջուր է, և երկրորդ  ձայնագրությունից հատվածներ ևս կան, որոնք ամբողջությամբ վերաբերում են դատավորի հետ ունեցած կապին»,- ասաց փաստաբանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ որոշումը բողոքարկելու են, սակայն դեռևս չգիտեն, թե որ ատյանում կներկայացնեն բողոք։
«Այսօրվա դրությամբ Վճռաբեկ դատարանն այսուհետև արդյունավետ ատյան չէ, որովհետև եթե այն արդարադատություն իրականացնելու նպատակ ունի, ապա մեր ներկայացրած բողոքները քննության կառներ։ Բայց մենք տեսել ենք այն տարբերակված մոտեցումը, երբ բողոք է ներկայացնում Դատախազությունը, շատ կարճ ժամկետում բողոքն առնում են քննության, որի արդյունքում Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորվում է, իսկ երբ պաշտպանական կողմն է բողոք ներկայացնում, արդեն երրորդ ամիսն է՝ որևէ նորություն չկա։ Այս հանգամանքներն էլ հաշվի առնելով՝ թերահավատորեն ենք մոտենում Վճռաբեկ դատարանի օբյեկտիվությանը»,- շեշտեց Հովհաննես Խուդոյանը։

Апелляционный суд Армении отказался признать Роберта Кочаряна потерпевшим по делу о прослушке 03/18/2019   16:17  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении сегодня отклонил жалобу адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на отказ признать экс-главу государства потерпевшим по делу о прослушке телефонного разговора директора Службы национальной безопасности и начальника Специальной следственной службы РА.
Апелляционный суд под председательством судьи Мгера Аргаманяна постановил оставить без изменений решение суда общей юрисдикции.
По словам адвоката Ованнеса Худояна, защищающего интересы экс-президента в суде, решение Апелляционного суда, отказавшегося признать Роберта Кочаряна потерпевшим, говорит о том, что это дело никого не интересует, и у них нет цели раскрывать что-либо.
"В ходе заседания суда были зачитаны отрывки из разговора, в частности они касались той части беседы, в ходе которой главы СНБ и ССС говорят о том, что звонил судья и что они сказали ему: "Хочешь ты того или нет, но должен вынести решение об аресте». Кроме того, выступление премьер-министра Армении в парламенте о том, что звонили из суда и забили тревогу, мол, судебное дело – пустышка. Есть также отрывки из  второй  прослушки, которые полностью касаются имеющейся связи с судьями", - сказал адвокат.
Он также сообщил, что решение будет обжаловано, однако они пока не знают, в какую инстанцию обратятся.
"На сегодняшний день Кассационный суд не является эффективной инстанцией, поскольку если он  намеревается осуществлять правосудие, то взял бы на рассмотрение представленные нами жалобы. Но стали свидетелями дифференцированного подхода, при котором в кратчайшие сроки рассматривается жалоба Прокуратуры, и в результате Роберта Кочаряна арестовывают. А  вот о жалобе, поданной стороной защиты, уже третий месяц нет никаких новостей. С учетом этих обстоятельств, мы  скептически относимся к объективности Кассационного суда", - отметил адвокат.