«Սա դատական համակարգի հերթական ապօրինի ակտն էր». Միհրան Պողոսյան 03/11/2019   20:26  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար, նույն գործով մեղադրյալ Վահագն Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը ապօրինի է որակում դատարանի այսօրվա որոշումը: «Հետախուզում հայտարարելու ժամանակ վարույթն իրականացնող մարմնին հաստատապես հայտնի էր իմ պաշտպանյալի գտնվելու վայրը, դրան անգամ դատախազն էր անդրադարձել իր կողմից կայացված որոշման մեջ, այսինքն` միմիայն այս հանգամանքը հիմք էր եզրակացնելու, որ նա չի թաքնվել վարույթն իրականացնող մարմնից, հետեւաբար իմ ներկայացրած բողոքի մերժումը դատական համակարգի հերթական ապօրինի ակտն էր»,-մեկնաբանելով դատարանի որոշումն ասել է փաստաբանը:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ այսօր՝ մարտի 11-ին, Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, մերժեց Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու քննիչի որոշման դեմ պաշտպան Միհրան Պողոսյանի ներկայացրած բողոքը։
Պողոսյանի խոսքով` դատարանի այսօրվա որոշմանը դեռ ծանոթ չեն, քանի որ հրապարակվել է միայն եզրափակիչ մասը, որոշումը ստանալուց հետո կծանոթանան պատճառաբանական մասում ներառված հիմքերին եւ կնախապատրաստեն Վերաքննիչ բողոք:
Ի պատասխան մեր հարցին` արդյո՞ք այս որոշումը սպասելի էր իրենց համար, պաշտպանը նշեց. «Իրավունքի տեսանկյունից սպասելի չէր, որովհետեւ հետախուզման մասին որոշումը անհիմն է` պայմանավորված խափանման միջոց չլինելու եւ այլ հանգամանքներով, բայց հաշվի առնելով դատավորի, ինչպես նաեւ` Վահագն Հարությունյանի անձը` նաեւ սպասելի էր»:
Մեր դիտարկմանը, թե դատավորի ինքնաբացարկի առաջարկի չանտեսման դեպքում հնարավո՞ր էր այլ արդյունք տեսնել, Պողոսյանը նշեց, որ իրենք այլ տարբերակ պարզապես չունեին, որովհետեւ հայտարարված հետախուզման առկայության պայմաններում Վահագն Հարությունյանն արդեն իսկ որոշակի գործողությունների սահմանափակում ուներ. «Այս բողոքը չորս ամիս է` քննվում էր, եւ մենք որեւէ երաշխիք չունեինք, որ եթե չանտեսեինք ինքնաբացարկի առաջարկը, նոր դատավորը նույն կերպ քննություն չէր անցկացնի, եւ չորս ամիս չէր տեւի բողոքի քննությունը, որ հնարավոր եղավ իրականացնել մեկ դատական նիստում»:
Միհրան Պողոսյանի կարծիքով` գերնպատակը Վահագն Հարությունյանին կալանքի տակ տեսնելն է, այդ պատճառով էլ վարույթն իրականացնող մարմինը ձեռնամուխ է լինելու անհիմն գործողությունների կատարմանը:

Адвокат Ваагна Арутюняна назвал вчерашнее решение суда незаконным 03/12/2019   10:16  |  Судебный репортаж
Адвокат бывшего главы следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна, проходящего теперь обвиняемым по тому же делу, квалифицирует вчерашнее решение суда как незаконное.
“При объявлении розыска следствию доподлинно было известно место нахождения моего подзащитного. Даже прокурор коснулся этого в своем решении, то есть одно только это обстоятельство служит основанием для заключения, что он  не скрывался от следствия, следовательно, отклонение поданной мной жалобы – очередной незаконный акт судебной системы”, - сказал адвокат Мигран Погосян, комментируя решение суда.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что 11 марта суд общей юрисдикции Еревана под председательством Артуша Габриеляна отклонил жалобу защиты на решение следователя об объявлении Ваагна Арутюняна в розыск.
По словам Миграна Погосяна, он еще не ознакомился с постановлением суда, поскольку была обнародована лишь резолютивная часть решения. Он отметил, что после получения копии решения, они ознакомятся с  основаниями, указанными в мотивировочной части, и подготовят кассационную жалобу.
Адвокат также заявил, что решение суда с точки зрения права было неожиданным, поскольку, по его словам, решение о розыске не имеет под собой оснований ввиду отсутствия меры пресечения и других обстоятельств, однако, учитывая личность судьи, а также Ваагна Арутюняна, было ожидаемым.
Что касается вероятности вынесения иного решения в случае неотклонения предложения об отводе судьи, Погосян отметил, что у них нет иного варианта, поскольку в условиях наличия объявленного розыска Ваагн Арутюнян уже в некотором роде был ограничен в действиях.
“Эта жалоба рассматривалась четыре месяца, и  у нас не было каких-либо гарантий того, что в случае, если предложение о  самоотводе не проигнорировали бы, новый судья не рассмотрел бы ее аналогичным образом, и рассмотрение жалобы не длилось бы 4 месяца, что стало возможным за одно судебное заседание”, - заявил адвокат.
По мнению Миграна  Погосяна,  сверхзадача – содержание Ваагна Арутюняна под стражей, и по этой причине орган, осуществляющий производство, прибегнет к необоснованным действиям.