Մեր պատմության էջերը հարուստ են վառ կին անհատներով. Արարատ Միրզոյանը ուղերձ է հղել Մարտի 8-ի կապակցությամբ 03/08/2019   12:38  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ:  Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր կանանց միջազգային օրն է։
Այս օրը հիանալի առիթ է ոչ միայն սեր, հարգանք և հոգատարություն ցուցաբերելու կանանց նկատմամբ, այլև ևս մեկ անգամ խոսելու իրավահավասարության, կանանց իրավունքների պաշտպանության, կանանց  դերի բարձրացման, կանանց հասարակական և քաղաքական մասնակցության մասին։
Մեր պատմության էջերը հարուստ են վառ կին անհատներով՝ Փառանձեմ թագուհուց մինչև Սոսե մայրիկ, Զապել Եսայանից մինչև Սիլվա Կապուտիկյան։ Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը կանանց ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը ճանաչած առաջին պետություններից էր, խորհրդարանում ուներ կին պատգամավորներ։ Առաջին հանրապետությանն էր պատկանում նաև նորագույն ժամանակաշրջանի առաջին կին դիվանագետն ունենալու պատիվը՝ ի դեմս Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դիանա Աբգարի (նկարում)։
Մինչդեռ մեր հասարակության մեջ ցայսօր երբեմն տեղ ունեն կանանց իրավունքների և ազատությունների ստորադասումը, ոտնահարումը և անգամ կանանց նկատմամբ բռնությունը՝ երևույթներ, որոնք պայմանավորված են դարեր շարունակ օտար կրոնների և մշակույթների ազդեցությամբ և պատմականորեն ու քաղաքակրթական առումով բացարձակապես խորթ են հայկականությանը, հայկական միջավայրին։
Նոր Հայաստանում մենք պարտավոր ենք միասին ստեղծել բոլոր հավասար պայմանները, որոնք թույլ կտան կանանց ազատորեն ստեղծագործել, արարել և իրենց ծանրակշիռ ավանդն ունենալ հասարակության և պետության ամրացման գործում։

Спикер парламента Армении: наша история богата именами ярких женщин 03/08/2019   15:05  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян сегодня, 8 марта, направил поздравительное послание по случаю Международного женского дня.
"Сегодня Международный женский  день. Этот день – прекрасный  повод  выразить не только любовь, уважение и заботу  женщинам, но и еще  раз поговорить о равноправии, защите прав женщин, повышении роли женщин, об их участии в  общественной и политической жизни. Наша история  богата  именами  ярких  женщин – от царицы Парандзем до Сосе Майрик, от Забел Есаян до Сильвы  Капутикян", - заявил он в своем послании.
Он  также отметил, что Первая республика Армения – одно из первых государств, признавших  право женщин избирать и избираться, в составе  парламента  которого были и депутаты-женщины.
"Первой  республике  принадлежит и честь  представлять первую в  новейшей истории женщину-дипломата – в  лице  Чрезвычайного и Полномочного посла  Армении в  Японии  Дианы Абгар. Между тем до сих пор в нашем обществе иногда имеют место подчинение, попирание прав и свобод женщин и даже применение насилия в отношении женщин, явления, которые обусловлены влиянием чужих религий и культур, которые исторически и с точки зрения цивилизационного подхода  абсолютно чужды армянам, армянской среде", - отмечается в послании.
Он подчеркнул, что в  новой  Армении они просто обязаны  создать равные  для  всех условия, которые  позволят женщинам свободно творить, созидать и вносить свой  весомый  вклад  в  дело укрепления  государства и общества.