Իշխող ուժը նախատեսում է փոփոխություններ իրականացնել ընտրական օրենսգրքում 03/06/2019   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը քաղաքական ուժերին հրավիրեց՝ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների շուրջ քննարկումների։ ԱԺ նախագահը այս մասին հայտարարեց քիչ առաջ՝ օգտվելով արտահերթ ելույթի իր իրավունքից։ Քննարկվում էր «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ ընտրությունների մասին» կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի ելույթը:
Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ համաձայն է Ընտրական օրենսգրքի և ԿԸՀ-ի աշխատանքի անկատարության վերաբերյալ քննադատություններին` կարեւորելով նաև ընտրությունների ժամանակ քաղաքական կամքի դրսեւորումը։
«Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն էլ բարձր գնահատեց 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ իրավապահ մարմինների կատարած աշխատանքը՝ նշելով, որ նրանք լիարժեքորեն կատարեց օրենսդրությամբ իրենց վրա դրված պարտականությունները, մինչդեռ նախկինում այդ պարտավորությունները ստիպված էին ստանձնել ընդդիմադիր քաղաքական ուժերն ու դիտորդները։
Հովակիմյանը ևս անդրադարձավ ԸՕ-ի փոփոխությունների անհրաժեշտությանը. «Մեր Ընտրական օրենսգիրքը լուրջ բարեփոխումների կարիք ունի։ Դրանք պետք է իրականացվեն արտախորհրդարանական ուժերի և քաղհասարակության հետ համատեղ։ Պետք է ունենանք այնպիսի Ընտրական օրենսգիրք, որն ապագայում էլ մշտապես կապահովի ազատ, անկախ ու թափանցիկ ընտրություններ»։
Տիգրան Մուկուչյանը եզրափակիչ ելույթն ամփոփեց՝ ասելով. «ՀՀ-ում տեղի ունեցան ընտրություններ, որոնք լիարժեք կարելի է համարել ազատ, անկախ, թափանցիկ ու ժողովրդավար։ Ընտրությունների ժամանակ մեր կարևորագույն ձեռքբերումն այն էր, որ ընտրողները, քաղաքական ուժերը, լրատվամիջոցներն ու միջազգային դիտորդները փաստեցին ընտրությունների նկատմամբ մեծ վստահությունը»։
ԿԸՀ նախագահը նշեց նաև, որ այս ընտրություններին նույնական էին Երևանի ավագանու վերջին ընտրությունները։ «Դա առաջին ընտրությունն էր, որի արդյունքները անվերապահ ու միանշանակ ընկալում ստացան քաղաքացիների կողմից։ Այժմ պետք է պահպանենք սա ու կատարելագործենք»,-ասաց Տիգրան Մուկուչյանը։

Правящая сила Армении планирует провести реформу избирательного законодательства 03/06/2019 12:14 | Избирательное право
Спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян на заседании парламента в среду призвал все политические силы к проведению обсуждения вопроса о реформировании избирательного законодательства.
Он отметил, что на сегодня несовершенство Избирательного кодекса, работы и формирования избирательных комиссий нуждаются в корректировке и представлении более четкой политической позиции.
В свою очередь депутат от фракции “Мой шаг” Ваагн Овакимян высоко оценил работу правоохранительных органов в ходе парламентских выборов, прошедших в 2018 году. Он отметил, что они в полной мере выполнили возложенные на них законодательством обязанности, в то время как в былые времена эти обязанности вынуждены были брать на себя оппозиционные политсилы и наблюдатели.
Председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян в своем заключительном выступлении отметил, что в Армении прошли выборы, которые вполне можно считать свободными, независимыми, прозрачными и демократичными.
“Нашим важнейшим достижением в ходе выборов стала констатация избирателями, политическими силами, СМИ и международными наблюдателями высокого уровня доверия к выборам”, - сказал Мукучян.
По словам главы ЦИК, эти выборы были идентичны последним выборам в Совет старейшин Еревана.
“Это были первые выборы, итоги которых безоговорочно и однозначно были восприняты гражданами. Теперь нужно сохранить это и усовершенствовать”, - отметил Тигран Мукучян.