Ութամյա երեխային ինքնասպանության հասցնելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 02/27/2019   11:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Երեւանում 8-ամյա ինքնասպանության դեպքի առթիվ քրեական գործ  է հարուցվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեի հասարակայնության եւ մամուլի հետ կապերի բաժնից։ Քրեկան գործ է հարուցվել քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը։ Նշված արարքը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Գործով մեղադրյալներ դեռ չկան, նախաքննությունը շարունակվում է։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 23-ին՝ ժամը 15:30-ին, Երևանի «Սբ. Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Շենգավիթի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ շտապօգնության խումբն Արարատյան փողոցի տներից մեկից մահացած վիճակում իրենց մոտ է տեղափոխել 2010 թվականին ծնված մի տղայի դի: Դատաբժշկի նախնական տեղեկացմամբ՝ արտաքին զննությամբ դիակի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել։
8- ամյա տղային կախված վիճակում հայտնաբերել է 18- ամյա եղբարը՝ Շենգավիթ վարչական շրջանում գտնվող իրենց տանը:

Уголовное дело возбуждено по факту самоубийства восьмилетнего ребенка в Ереване 02/27/2019   12:19  |  Криминальная хроника
По факту самоубийства восьмилетнего ребенка в Ереване возбуждено уголовное дело. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Следственного комитета Армении. Уголовное дело заведено по части 1 статьи 110(“Доведение лица до самоубийства или покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства, совершенное с косвенным умыслом или по неосторожности”) УК РА, наказывается лишением свободы на срок до трех лет
Обвиняемых по делу нет, предварительное следствие продолжается.
Напомним, в 15:30 23 февраля из медцентра “Сурб Аствацамайр” в шенгавитский отдел Полиции Армении поступило сообщение о том, что бригада “Скорой помощи” доставила в больницу  из расположенного на улице Араратяна дома мальчика 2010 года рождения, который был мертв. По предварительным показаниям судмедэксперта,  при внешнем осмотре тела следов насилия не обнаружено.
8-летнего мальчика обнаружил повешенным его 18-летний брат в их доме, расположенном в ереванском районе Шенгавит.