Հայաստանյան բանկերի տրամադրած հիփոթեքային վարկերի ծավալն ավելացել է. Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացնում 02/08/2019   10:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «2018 թվականին հայաստանյան բանկերի տրամադրած հիպոթեկային վարկերի ծավալը 20 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշներին:
Հեղափոխությունից հետո բանկերը, ըստ էության, տրամադրել են նույնքան հիպոթեկային վարկ, որքան ողջ նախորդ տարվա ընթացքում, իսկ բանկային տոկոսադրույքները շարունակաբար նվազում են:
Ընդ որում, հիպոթեկային վարկերի աճի տեմպը մեծանում է՝ հատկապես կառավարության որոշումների ազդեցության ներքո:
«Բնակարան երիտասարդներին» ծրագրի շրջանակներում՝ 2018թ. նոյեմբերին նախորդ տարվա նոյեմբերի նկատմամբ աճը՝ 41 տոկոս, դեկտեմբերը դեկտեմբերի նկատմամբ աճը՝ 85 տոկոս, 2019 թվականի հունվարը 2018 թվականի հունվարի նկատմամբ՝ աճը 131 տոկոս:
131 տոկոս. սա նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազատ, իրավատեր, երիտասարդ քաղաքացին ապագան կապում է սեփական հայրենիքի, բացառապես սեփական հայրենիքի հետ»:

Пашинян заявил о 20-процентном росте объема ипотечных кредитов в Армении в 2018 году 02/08/2019   10:38  |  Лента новостей
Объем выданных армянскими банками в 2018 году ипотечных кредитов превысил на 20% прошлогодние показатели, написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"После революции банки, по сути, предоставили столько же ипотечных кредитов, сколько в 2017 году в целом, а процентные ставки в банках постоянно снижаются", - сообщил Никол Пашинян.
Причем, по его словам, темп ипотечного кредитования растет, особенно под воздействием решений правительства.
"В рамках программы "Квартира молодым" в ноябре 2018 рост по отношению к прошлому году составил 41%, а в декабре – 85%. В январе 2019 года рост по отношению к январю 2018 составил 131%. Это означает, что свободный молодой гражданин Республики Армения, обладающий правами, связывает будущее с родиной, исключительно со своей родиной", - написал Пашинян.