ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան պատվիրակությանը 01/25/2019   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ռազմական համագործակցության ծրագրի ղեկավար Ստեֆեն Չուի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Հ.Գրիգորյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դեսպանատան հետ ձևավորված համագործակցությունը, Քննչական կոմիտեին՝ ձևավորման պահից, ցուցաբերված աջակցությունը, որի շնորհիվ անցած տարիների ընթացքում կյանքի են կոչվել Քննչական կոմիտեի՝ որպես անկախ քննչական մարմնի, կարողությունների զարգացման ուղղված մի շարք հավակնոտ ծրագրեր:
Մասնավորապես՝ ԱՄն դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի աջակցությամբ ներդրվել է քրեական գործերի նյութերի թվայնացման ծրագիրը, մշակվել էլեկտրոնային գրադարանը, էլեկտրոնային նախաքննությունը, կազմակերպվել ՔԿ ծառայողների մասնագիտական ունակությունների զարգացմանն ուղղված տարբեր դասընթացներ, սեմինարներ։
Կողմերը կարևորել են համագործակցությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը։ Ստեֆեն Չուն փաստել է, որ ՔԿ նախագահի առաջիկա այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ և մասնակցությունը «Նոր աշխարհակարգի մարտահրավերները և հնարավորությունները» աշխատաժողովին կարող է էապես նպաստել փոխգործակցության զարգացմանը, փորձի փոխանակմանը, նախանշել նոր ուղղություններ։
Աշխատաժողովը տեղի կունենա 2019 թվականին փետրվարի 4- 8-ը՝ Վաշինգտոնում, որին կմասնակցեն Մերձավոր Արևելքի, Հարավային Ասիայի երկրների ներկայացուցիչները։
Հայկ Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և հավաստել ՀՀ քննչական կոմիտեի պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու ԱՄՆ դեսպանատան հետ համագործակցությունը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային կարգով քննարկել համատեղ իրականացվող ծրագրերի կազմակերպմանը վերաբերող հարցերը։

Глава СК Армении принял делегацию посольства США 01/25/2019   18:12  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян сегодня принял делегацию, возглавляемую руководителем программы военного сотрудничества Посольства США в Армении Стефена Чу.
Г. Григорян высоко оценил сотрудничество с Посольством США, налаженное с момента образования Следственного комитета, оказанное содействие, благодаря которому за прошедшие годы были претворены в жизнь ряд амбициозных программ, направленных на развитие потенциала Следственного комитета как независимого следственного органа.
В частности, при поддержке офиса по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами Посольства США была внедрена программа для оцифровки материалов уголовных дел, разработаны системы электронной библиотеки, электронного предварительного расследования, организованы разные тренинги, семинары, направленные на развитие профессиональных навыков служащих СК.
Стороны отметили необходимость продолжения сотрудничества. Стефен Чу констатировал, что предстоящий визит председателя СК в Соединенные Штаты Америки и его участие в семинаре на тему “Проблемы и возможности нового миропорядка” могут существенно способствовать развитию взаимодействия, обмену опытом, наметить новые направления.
Семинар состоится 4-8 февраля 2019 года в Вашингтоне. В нем примут участие представители стран Ближнего Востока и Южной Азии.
Гайк Григорян выразил благодарность за приглашение и заверил в готовности Следственного комитета РА развивать сотрудничество с Посольством США.
Достигнута договоренность о проведении в рабочем порядке обсуждения по  вопросам, касающимся организации совместно реализуемых программ.