Առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում 01/25/2019   13:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից ստացված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2014թ. մարտի 6-ի որոշման հիման վրա «Ն...» ընկերության և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության միջև կնքվել է գլխավոր շինարարական կապալի պայմանագիր՝ Ստեփանավանի օդանավակայանի վարչական շենքում և տարածքներում կառուցապատման և կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու մասին, տեղեկացնում են գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից։
Ըստ աղբյուրի, չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագրի 4.2 կետի համաձայն ընկերությունը նախատեսված աշխատանքները պետք է կատարեր իր ուժերով, նյութերով, սարքավորումներով, գործիքներով՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անտեսելով պայմանագրով նախատեսված վերը վկայակոչած պայմանը, կառուցապատման աշխատանքներ իրականացնելու համար Ընկերությանը տրամադրել են 255.628.840 ՀՀ դրամ արժեքի մետաղյա սալիկներ և այլ գույք:
Դրանից 107.872.072 ՀՀ դրամ արժեքի գույքը ընկերության կողմից օգտագործվել է օդանավակայանի շինարարական աշխատանքներում, որով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Բացի այդ, նախարարությունում անցկացված ծառայողական քննության արդյունքում արձանագրվել է նաև, որ առկա է ընկերության կողմից նախարարությանը վերադարձված և վերջինիս հաշվեկշռում գտնվող մնացած 147.756.768 ՀՀ դրամ արժեքի սալիկներից ընդհանուր 7.537.708 ՀՀ դրամի 478 հատ մետաղյա սալիկների պակասորդ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու և նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Крупные хищения выявлены при ремонте Степанаванского аэропорта 01/25/2019 15:13 | Лента новостей
Генпрокуратура Армении возбудила уголовное дело по факту хищения при проведении ремонтно-строительных работ в аэропорту Степанавана.
Нарушения были выявлены в результате проведенной на основании поступившей из Комитета управления госимуществом и МЧС информации.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, в соответствии с решением правительства Армении от 6 марта 2014 года между МЧС и компанией “Н…” был заключен договор строительного подряда для проведения работ по строительству и капитальному ремонту в административном здании и территории аэропорта Степанавана.
Согласно источнику, несмотря на то, что договор предусматривал проведение работ силами компании, выяснилось, что чиновники министерства, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, проигнорировав оговоренное в договоре вышеуказанное условие, для осуществления строительных работ выдали компании металлические плитки и другие материалы на сумму 255.628.840 драмов.
Из них материалы на сумму 107.872.072 были использованы компанией для проведения строительных работ в аэропорту.
Кроме того, как указывается в сообщении, в результате проведенного министерством служебного расследования была зафиксирована недостача 478 металлических плиток на общую сумму 7.537.708 из возвращенных ведомству и находящихся на его балансе плиток на сумму 147.756.768 драмов.
Возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размера") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должостными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК Армении. Производство предварительного следствия поручено Специальной следственной службе РА.