Բանկի հաճախորդի անձնական տվյալները խմբագրելով՝ փորձել է խոշոր չափերով գումար հափշտակել. առաջադրվել է մեղադրանք 01/17/2019   18:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է բանկից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ խոշոր չափերով գումարի հափշտակության փորձի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել բանկի նախկին աշխատակցին: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քննությամբ ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ «Զարգացման Հայկական Բանկ» ԲԲ ընկերության պլաստիկ քարտերի բաժնի նախկին ղեկավարը՝ «Զարգացման Հայկական Բանկ» և «Արարատբանկ» ԲԲ ընկերությունների միավորման, մասնավորապես` բանկերի ՀԾ բանկ համակարգչային ծրագրային համակարգերի ինտեգրացիայի փուլում, փորձել է խոշոր չափերով գումար հափշտակել։
Քննությամբ պարզվել է հափշտակության փորձի մեխանիզմը, այն է՝ աշխատակիցը մուտք է գործել ՀԾ բանկ համակարգչային ծրագրային համակարգ, խմբագրել ընկերության հաճախորդներից մեկի տվյալները, նշված հաշիվը դարձրել նույն բանկի մեկ այլ հաճախորդի՝ իր մտերմուհու անվամբ։ Այնուհետև բանկի հաշվապահություն է ներկայացրել տվյալ հաշվեհամարին առկա գումարն իր մտերմուհու իրական հաշվին փոխանցելու գրավոր կարգադրություն` տպավորություն ստեղծելով, որ նույն հաճախորդն իր մեկ հաշվից գումար է փոխանցում իր մեկ այլ հաշվին:
Նշված գրավոր կարգադրության հիման վրա՝ գումարը փոխանցվել է մտերմուհու իրական հաշվին, որից հետո պլաստիկ քարտերի բաժնի նախկին ղեկավարը նույն եղանակով ՀԾ բանկ համակարգչային ծրագրի համակարգում հետ է խմբագրել հաճախորդի տվյալները և հաշիվը կրկին դարձրել նրա անվամբ։ Սակայն հափշտակությունն ավարտել չի հաջողվել, քանի որ «Արարատբանկ» ԲԲ ընկերության աշխատակիցները նկատել են կատարված ապօրինի խմբագրումները և նշված գումարը հետ փոխանցել իրական հաճախորդի հաշվին:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ բանկի նախկին աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-181-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:

В Армении пресечена попытка хищения крупной суммы денег из банка 01/18/2019   09:40  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту попытки хищения денежной суммы в крупном размере с применением компьютерной техники. Обвинение предъявлено бывшему сотруднику банка. Об этом сообщается на сайте СК РА.
согласно сообщению, в результате предпринятых следствием необходимых следственных действий добыты фактические данные о том, что бывший руководитель отдела пластиковых карт ОАО “Армянский банк развития” на стадии объединения "Армянского банка развития" и ОАО "Арарат банк", в частности на этапе интеграции программного обеспечения компьютерных систем для банков AS-банк, пытался похитить крупную сумму денег.
Следствием установлен механизм хищения: сотрудник проник в программное обеспечение компьютерной системы AS-банк, отредактировал данные одного из клиентов, поменял имя владельца счета на имя другого клиента того же банка - своей близкой знакомой. Затем представил в бухгалтерию банка письменное распоряжение о перечислении имеющейся на данном банковском счету суммы на реальный счет его знакомой, создав тем самым впечатление, что один и тот же клиент переводит денежную сумму с одного своего счета на другой.
На основании указанного письменного распоряжения сумма была перечислена на реальный счет близкой знакомой, после чего бывший руководитель отдела пластиковых карт тем же способом вновь отредактировал в системе компьютерной программы AS-банк данные клиента и обратно переименовал его счет. Однако попытка хищения не удалась, поскольку сотрудники  ОАО "Араратбанк" заметили незаконные правки и указанную сумму обратно перечислили на счет настоящего клиента.
"На основе добытых в ходе досудебного производства доказательств бывшему сотруднику банка предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 34-181 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие завершено, Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд", - отмечается в сообщении.