Հակառակորդը չի փոխվել, չեն փոխվել նաև Ադրբեջանի նպատակները․Դավիթ Բաբայան 01/04/2019   12:40  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
«Այս տարի շփման գծում իրավիճակը շատ ավելի հանգիստ է, բայց իհարկե, առանձին խախտումներ միշտ եղել են և երբևէ իսպառ չեն բացակայել»,- 168․am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ ի պատասխան հարցի՝ այս տարի տոնական օրերին շփման գծում իրավիճակն ինչպիսի՞ն է, միջադեպեր գրանցվե՞լ են։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց՝ հակառակորդը չի փոխվել, չեն փոխվել նաև Ադրբեջանի նպատակները․ «Անկախ զինադադարի ռեժիմի խախտումների քանակական նվազումից՝ Ադրբեջանն իր նպատակները չի փոխել։ Հիշում եք՝ 2018թ․ վերջերին նորից հայտարարել են, թե ինչպես են տեսնում Արցախի ապագան, «մեծահոգություն» են ցուցաբերում, որ Արցախին պատրաստ են տալ ինչ-որ ինքնավարություն, որը նույնպես առաջընթաց են համարում․ ոչնչացումից նրանք անցել են ինքնավարության տրամադրմանը, այսինքն՝ խաղաղ ոչնչացմանը։ Սա կրկին ցույց է տալիս, որ նրանք որևէ ձևով չեն հրաժարվել իրենց նպատակներից»։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նպատակը մեկն է՝ ոչնչացնել Արցախի պետականությունը, Արցախը դարձնել ադրբեջանական տարածք, ոչնչացնել Արցախի Հանրապետությունը․ «Արցախի կործանումից հետո, իհարկե, կփորձեն կործանել Հայաստանի պետականությունը, ինչի մասին բազմիցս հայտարարում են, նշում են, թե Երևանն է իրենցը, գրքեր են հրապարակում, կայքերում են արշավ սկսում։
Վերջերս ԱՄԷ-ում նույնիսկ անհաջող փորձ են արել Արցախի «Տատիկն ու պապիկը» ներկայացնել՝ որպես ադրբեջանական, թեպետ բոլորը գիտեն, որ դա Արցախի բրենդն է։ Դա նույնն է, որ Էյֆելյան աշտարակը կամ եգիպտական բուրգերը վերցնենք, փորձենք հայկական ներկայացնել։ Նույնիսկ նման ձախողված մոտեցումը ցույց է տալիս՝ ինչն է նրանց բուն նպատակը»։
Ինչ վերաբերում է տարբեր շրջանակներից հնչող կարծիքներին, թե 2019թ․ Արցախի հարցում հնարավոր է՝ կարգավորում լինի, Դավիթ Բաբայանը նկատեց․ «Եթե Ադրբեջանը չի վերանայել իր մոտեցումները, ի՞նչ կարգավորում պետք է լինի։ Եթե չկա այդ վերանայումը, եթե ամեն ինչ ընթանա բնականոն ձևով, ապա հիմնական շեշտը նորից դրվելու է խաղաղության և կայունության պահպանման վրա։ Եթե չկան վերանայումներ, Ադրբեջանը նորից պնդելու է, որ դա իրենց հողն է, որ պետք է վերադարձ կատարել 1988թ․առաջ եղած իրավիճակը, որը  պարզապես աբսուրդ է։ Այս իրավիճակում, եթե չկա փոփոխություն իրենց մոտեցման մեջ, ակնկալել քայլեր՝ համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ, պարզապես իրատեսական չէ»։
17:15 26/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն«Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում ժամանակային սահմանափակումներ չենք դնում». Մարիա Զախարովա
14:36 26/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախցիներն իրենք են որոշելու իրենց ճակատագիրը. Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Մամեդյարովի հայտարարությանը
18:17 25/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊետք չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Մամեդյարովի հայտարարության մասին
14:08 25/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄամեդյարովը հայտարարել է Ղարաբաղի «բարձր ինքնակառավարման» պատրաստակամության մասին
11:04 18/12/2018  |  ՄամուլԻ՞նչ է առաջարկվելու ԼՂ հակամարտության կողմերին. «168 ժամ»
16:44 14/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերժ Սարգսյանը հրաժարվել է հանձնել շրջանները. Լուկաշենկո

Пресс-секретарь президента Арцаха: цели Азербайджана не изменились 01/04/2019 13:33 | Карабахский конфликт
Противник не изменился, не изменились и цели Азербайджана, заявили сайту 168․am пресс-секретарь президента Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян.
"В этом году ситуация на линии соприкосновения гораздо более спокойная, но, конечно, отдельные нарушения имели место. Несмотря на снижение числа случаев нарушения режима прекращения огня, Азербайджан не изменил своих целей", - сказал Давид Бабаян, напомнив недавние заявления Баку "о готовности Баку предоставить армянам в Нагорном Карабахе право самоуправления на высоком уровне".
По словам пресс-секретаря президента Арцаха, это вновь указывает на то, что у Азербайджана одна цель – уничтожить государственность Арцаха, превратить его в азербайджанскую территорию, уничтожить Республику Арцах.
"После разрушения Арцаха, конечно, они попытаются погубить государственность Армении, о чем неоднократно заявляют, называя Ереван своим, печатают книги, запускают кампании на сайтах", - сказал Бабаян.
Он также напомнил недавнюю неудачную попытку Азербайджана в ОАЭ представить символ Арцаха - монумент “Мы и наши горы” - в качестве азербайджанского, хотя все знают, что это бренд Арцаха.
"Это то же самое, как если бы мы взяли и выдали бы Эйфелеву башню и египетские пирамиды за армянские. Даже этот провальный подход указывает на их действительную цель", - сказал Давид Бабаян.
Что касается звучащих в различных кругах разнородных мнений о том, что в 2019 году в вопросе Арцаха возможно урегулирование, Давид Бабаян отметил:"Если Азербайджан не пересмотрел своих подходов, о каком урегулировании идет речь? Если нет этого пересмотра, если все будет идти в естественном русле, то основной акцент вновь будет сделан на поддержании мира и стабильности. Если нет пересмотра, Азербайджан вновь будет утверждать, что это их земля, что нужно вернуться к ситуации до 1988г., что является просто абсурдом. В условиях отсутствия изменений в их подходах, ожидать шагов в направлении всеобъемлющего урегулирования просто нереалистично".