Պետք չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Մամեդյարովի հայտարարության մասին 12/25/2018   18:17  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հանրային հայտարարություններում պետք է ցուցաբերել զսպվածություն՝ այսպիսով սատարելով բանակցություններին, եթե, իհարկե, անկեղծ ցանկություն կա պահպանելու դրանց նկատմամբ հանձնառությունը, անդրադառնալով Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի վերջին հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Հանրային հեռուստաընկերությանն ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը։
«Երկու մոտեցում կարող է լինել այս հայտարարության առնչությամբ: Կարող ենք վերահաստատել մեր շատ հստակ դիրքորոշումը բանակցային փաթեթում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և անվտանգության գերակայության վերաբերյալ՝ երկու դեպքում էլ տալով առավել լայն պարզաբանումներ: Այնուամենայնիվ, կարծում ենք սա հատկապես վերաբերում է այն դեպքերին, երբ փորձ է արվում սեփական միակողմանի տեսակետները, ըստ էության, որպես նախապայմաններ ներկայացնելուն:
Պետք չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը:
Նախապայմանները, էլ չենք ասում՝ սպառնալիքները, ազդեցություն չեն ունենալու բանակցություններում մեր դիրքորոշման վրա: Լավատեսության կամ հոռետեսության դրսևորումները գործընթացի վրա ներգործություն ունենալու առումով հավասարապես անարդյունավետ մեթոդներ են: Անհրաժեշտ է իրատեսական լինել և իրապես հանձնառու բոլոր կողմերի համար ընդունելի հանգուցալուծում գտնելուն»,- ասել է Աննա Նաղդալյանը։
14:08 25/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄամեդյարովը հայտարարել է Ղարաբաղի «բարձր ինքնակառավարման» պատրաստակամության մասին
11:04 18/12/2018  |  ՄամուլԻ՞նչ է առաջարկվելու ԼՂ հակամարտության կողմերին. «168 ժամ»
16:44 14/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերժ Սարգսյանը հրաժարվել է հանձնել շրջանները. Լուկաշենկո
15:02 05/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԺամանակն է հստակեցնելու բոլորի դիրքորոշումը Արցախի հարցում. «Սասնա Ծռեր»-ի հայտարարությունը
14:48 01/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը փակուղային իրավիճակ է ստեղծում. Վլադիմիր Կազիմիրով
14:44 01/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանական կողմը 2016-ին հրադադարի ակնհայտ խախտողն է. Զատուլին

МИД Армении: ни предусловия, ни тем более угрозы не повлияют на позицию армянской стороны на переговорах по Карабаху 12/25/2018   19:02  |  Карабахский конфликт
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Анна Нагдалян в комментарии программе "Вести" на Общественном телевидении Армении коснулась последнего заявления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова относительно урегулирования карабахского конфликта. Комментарий Анны Нагдалян приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
"В связи с данным заявлением возможны 2 подхода. Можем подтвердить нашу четкую позицию относительно приоритетности в переговорном пакете статуса и безопасности Карабаха, в обоих случаях предоставляя более широкие разъяснения. Тем не менее, считаем, что нужно проявлять сдержанность в публичных заявлениях, тем самым оказывая содействие переговорам, если, конечно, есть искреннее желание сохранять приверженность им. Это особенно касается тех случаев, когда, по сути, предпринимается попытка представлять собственные однобокие мнения как предусловия. Не нужно определять волю народа Нагорного Карабаха вместо него", - говорится в комментарии.Пресс-секретарь президента Арцаха: заявления Мамедъярова свидетельствуют о неготовности Баку к подвижкам в переговорах"Предусловия, не говоря уже об угрозах, не повлияют на нашу позицию на переговорах. Проявления же оптимизма либо пессимизма в плане воздействия на процесс являются в равной степени неэффективными методами. Необходимо быть реалистичными и действительно приверженными поиску решения, приемлемого для всех сторон", -  отметили в МИД Армении.