Գյումրիում կնոջը սպանելու դեպքի քաղաքականացումը չի նպաստի օբյեկտիվ և արդյունավետ քննությանը. ՌԴ դեսպան 12/18/2018   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրիում դեկտեմբերի 2-ին կնոջը սպանելու դեպքով, որում մեղադրվում է ռուս զինծառայողը, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի և հայ իրավապահների միջև կա սերտ համագործակցություն:
Աս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսական ռազմաբազայի և հայ իրավապահների միջև սերտ համագործակցություն կա, և այն իրականացվում է Հայաստանի օրենսդրության հիման վրա: Պետք չէ քաղաքականացնել այս հարցը: Իհարկե, դա սարսափելի հանցագործություն է: Օգտվելով առիթից՝ խորին ու անկեղծ ցավակցություններս եմ հայտնում դեպքի հետևանքով մահացած կնոջ հարազատներին և բարեկամներին: Բնականաբար, այս հանցագործությունը պետք է քննվի, և մեղավորը պետք է պատիժ կրի: Բայց մենք անթույլատրելի ենք համարում այս հարցի քաղաքականացումը: Քաղաքականացումը չի նպաստի օբյեկտիվ և արդյունավետ քննությանը», - ասաց Կոպիրկինը:
Դեկտեմբերի 2-ին Գյումրի քաղաքի Մայակովսկի փողոցի տներից մեկի դիմացից շտապօգնության մեքենայով «Գյումրի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն էր տեղափոխվել 1961 թվականին ծնված Շիրակի մարզի բնակիչը, ով հիվանդանոցում մահացել է: Մահացածը Գյումրիի քաղաքապետարանի բնակկոմունալ բաժնի աշխատակից է: Նա ընդգրկված է եղել Տիգրան Մեծ փողոցում աշխատող հավաքարարների բրիգադում: Նախնական տեղեկություններով՝ սպանությունը տեղի էր ունեցել այն ժամանակ, երբ կինը գնում էր աշխատանքի:
Դեպքի առթիվ ձերբակալվել է 102-րդ ռազմաբազայի ռուս զինծառայող, այնուհետև կալանավորվել: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդված 2-րդ մասի 14-րդ կետի հատկանիշներով՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահը:
12:04 14/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ դեսպանատունը ցավակցություն է հայտնել Գյումրիում սպանված կնոջ հարազատներին եւ կոչ անում չքաղաքականացնել

Посол России в Армении заявил о недопустимости политизации убийства женщины в Гюмри 12/18/2018   15:25  |  Лента новостей
Взаимодействие между военной базой и армянскими правоохранителями осуществляется очень тесно, на основе армянского законодательства и тех договорно-правовых документов, которые регулируют функционирование военной базы на территории Армении. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции в Ереване Чрезвычайный Полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин, комментируя обвинение в убийстве, выдвинутое против российского военнослужащего.
“Нельзя политизировать этот вопрос. Это, естественно, страшное преступление, и хочу еще раз выразить самое глубокое и искреннее сочувствие родным и близким женщины, которая погибла. Разумеется, преступление должно расследоваться и виновный должен понести наказание. Но на наш взгляд, недопустимо политизировать это дело. Думаю, политизация этого вопроса не будет способствовать ни объективности, ни эффективности следствия. Давайте не будем мешать”, - заявил он.
2 декабря в Гюмри жестокому избиению подверглась женщина, работавшая в отделе жилищно-коммунального хозяйства и охраны окружающей среды мэрии города.
Пострадавшая была  госпитализирована в больницу, однако спасти ей жизнь не удалось.
По делу об убийстве женщины в Гюмри задержан военнослужащий дислоцированной в Армении 102-й российской военной базы.
По факту следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области возбуждено уголовное дело по пункту 14 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА.
16:01 20/04/2015  |  Криминальная хроникаРяд обысков проведен по делу о жестоком убийстве матери и дочери в городе Гюмри
14:37 20/04/2015  |  Криминальная хроникаВ деле об убийстве матери и дочери в Гюмри появилась основная версия