Դատարանն Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 14-ին 12/13/2018   17:55  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության նախկին փոխվարչապետ, ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու միջնորդության վերաբերյալ դատարանի որոշումը կհրապարակվի դեկտեմբերի 14-ին: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Նոր Նորքի նստավայրում կայացած դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
«Դատական նիստն ավարտվեց, միջնորդության քննարկումն ավարտվեց, դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ, և վաղը, ժամը 16:00-ին դատական ակտը կկայացվի, կհրապարակվի, և այդ ժամանակ բոլորս կիմանանք արդյունքը»,- ասաց նա:
Պաշտպանը հայտնեց, որ նիստի ընթացքում Արմեն Գևորգյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Նա հրաժարվեց ներկայացնել Գևորգյանի հայտարարության բովանդակությանը:
«Մենք մեր առարկությունները ներկայացրել ենք թե բանավոր, թե գրավոր: Մենք վիճարկել ենք վարույթը իրականացնող մարմնի կողմից ներկայացված հիմնավոր կասկածը, անդրադարձել ենք նաև կալանավորման հիմքերին: Մենք ներկայացրել ենք համապատասխան փաստարկներ, ապացույցներ, որոնք ոչ միայն  վարույթը իրականացնող մարմինը չի ներկայացրել, այլ նաև գործում առկա փաստարկները վկայում են հակառակի մասին, որ Արմեն Գևորգյանը, մնալով ազատության մեջ, կդրսևորի պատշաճ վարքագիծ»,- նշեց Ալեքսանյանը:
Էրիկ Ալեքսանյանը նշեց նաև, որ դատարանի կողմից որևէ կանխակալ մոտեցում, վերաբերմունք չի նկատել: «Դատարանն այսօր կայացած դատական նիստի ընթացքում իր առաքելությունը կատարել է բարեխիղճ, պրոֆեսիոնալ կերպով»,- ընդգծեց նա:

Суд огласит решение по ходатайству об аресте бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна 14 декабря 12/13/2018   18:19  |  Криминальная хроника
Суд в Ереване огласит решение по ходатайству об избрании в отношении бывшего вице-премьера Армении, экс-секретаря Совета безопасности Армена Геворкяна меры пресечения в виде заключения под стражу завтра, 14 декабря. Об этом сообщил адвокат Геворкяна Эрик Алексанян после судебного заседания.
"Рассмотрение ходатайства завершено, суд удалился в совещательную комнату. Завтра,в 16:00, суд огласит решение", - сказал он.
Адвокат сообщил, что в ходе заседания суда Армен Геворкян выступил с заявлением. Он отказался представить содержание заявления Геворкяна.
"Мы представили свои возражения как в устном, так и в письменном виде. Мы оспорили представленное осуществляющим производство органом обоснованное подозрение, коснулись также оснований ареста. Мы представили соответствующие доводы, доказательства", - сказал он.
По словам адвоката,  ими были представлены доводы в пользу того, что Армен Геворкян, оставаясь на свободе, проявит надлежащее поведение.
Эрик Алексанян отметил, что не заметил какого-либо предвзятого отношения или подхода со стороны суда.
"Суд в ходе сегодняшнего заседания выполнил свою миссию добросовестно и профессионально", - подчеркнул он.
Как стало известно накануне, Специальная следственная служба Армении дополнила ранее предъявленное Армену Геворкяну обвинение в воспрепятствовании осуществлению правосудия и следствию и выдвинула против него еще три новых обвинения в рамках дела о событиях 1 марта 2008 года.
В частности, Армену Геворкяну также инкриминируют  содействие в свержении конституционного строя, получение взятки в особо крупном размере и легализацию имущества, полученного преступным путем.