Գյումրիում 57-ամյա կնոջ դաժան սպանության գործով ռուս զինվոր է ձերբակալվել 12/11/2018   15:36  |  Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում դեկտեմբերի 3-ին 57-ամյա կնոջը ծեծելով սպանելու գործով կ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ռուս զինծառայող է ձերբակալվել։
«Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան` հայտնեց ՀՀ Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Գյումրու Սլաբոտկա կոչվող թաղամասում դաժան ծեծի էր ենթարկվել  քաղաքապետարանի բնակկոմունալ եւ շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի բանվոր կանանցից մեկը:
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ կինը վաղ լուսաբացին գնացել է աշխատանքի, նրան ինչ-որ մեկը հետապնդել է ու դաժանաբար ծեծել։ Տուժած կինը, ով 57 տարեկան է, տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն՝ «գանգուղեղային փակ վնասվածք հարցականով» ախտորոշմամբ, սակայն կյանքը փրկել չի հաջողվել եւ ժամը ժ.11.30-ի սահմաններում հիվանդանոցում գրանցվել է նրա կենսաբանական մահը։
Դեպքի առթիվ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդված 2-րդ մասի 14-րդ կետի հատկանիշներով, այն է՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնասվածք պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահը։ Դեպքի հետ կապված տարբեր վարկածներ են առաջ քաշվել: Դրանք ստուգելու, ինչպես նաեւ դեպքի հետ կապված հանգամանքներն ու հանցագործի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ կատարվում են դատավարական ու քննչական գործողություններ։
Քրեական գործով արդեն ուսումնասիրվում են դեպքի վայրում առկա տեսախցիկների տեսագրությունները։
12:45 18/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱվազակությամբ զուգորդված սպանություն՝ Գյումրիում
20:54 22/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն՝ Գյումրիում մոր և որդու սպանության մասին
19:12 22/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԸնկերուհու հետ խմել է իրեն հյուրընկալող տանը, ապա բռնություն գործադրելով սպանել տանտերերին
20:02 21/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԳյումրիում մոր և որդու սպանության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
09:35 20/05/2016«Դղյակ»-ի տիրոջը մտերիմ ընկերը չի սպանել. նա իր վրա է վերցրել սպանությունը կատարելը. «Առավոտ»

По делу об убийстве женщины в Гюмри задержан российский военный 12/11/2018 16:06 | Криминальная хроника
По делу об убийстве 57-летней женщины в Гюмри задержан военнослужащий дислоцированной в Армении 102-й российской военной базы. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Ранее сообщалось, что 3 декабря в квартале Слободка в Гюмри жестокому избиению подверглась одна из женщин, работавших в отделе жилищно-коммунального хозяйства и охраны окружающей среды мэрии города.
По предварительным сведениям, на рассвете, когда женщина шла на работу, неизвестный стал ее преследовать и жестоко избил ее. Пострадавшая была госпитализирована в медцентр с диагнозом "закрытая черепно-мозговая травма под вопросом", однако спасти ее не удалось. В тот же день, около 11.30, она умерла.
По факту следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области возбуждено уголовное дело по пункту 14 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА.
Выдвинуты ряд рабочих версий. Для их проверки, а также установления обстоятельств инцидента и личности преступника предпринимаются процессуальные и следственные действия.
В рамках уголовного дела изучаются записи с камер видеонаблюдения, установленных на месте инцидента.