ՄԻՊ-ն այսօր ստացել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 37 ահազանգ 12/09/2018   16:06  |  Ընտրական իրավունք
Դեկտեմբերի 9-ին՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների օրը, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ժամը 15:00-ի դրությամբ ստացվել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 37 ահազանգ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրին ՄԻՊ աշխատակազմից, աշխատակազմի թեժ գծին ստացված ահազանգերը հիմնականում վերաբերել են ընտրատեղամասի մատչելիության և կահավորման հետ կապված խնդիրներին, հաշվառման վայրից տարբերվող վայրում ընտրելու հնարավորությանը, տեղամասային կենտրոններ ինքնուրույն ներկայանալու հնարավորություն չունեցող, այդ թվում՝ ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող, ինչպես նաև քվեարկության օրը ընտրողների ցուցակում չընդգրկված անձանց ընտրական իրավունքի իրացմանը և մի շարք այլ խնդիրներին:
Թեժ գծին ստացված զանգերին զուգահեռ՝ Պաշտպանի աշխատակազմում նաև ուսումնասիրվել են այսօր լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տեղ գտած ավելի քան 500 հրապարակում:
Պաշտպանի աշխատակազմում վերլուծվում են թեժ գծի և հրապարակումների միջոցով վեր հանված ընտրական իրավունքների իրացմանն առնչվող խնդիրները, ներառյալ՝ մարզերում: Պաշտպանին վերապահված լիազորությունների շրջանակում մարզեր գործուղված արագ արձագանքման խմբերի միջոցով իրավասու մարմիններից պահանջվում են պարզաբանումներ դրանց մասով ձեռնարկված քայլերի ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ  Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը գործում է վաղ առավոտից։ Ընտրական իրավունքների իրականացմանն առնչվող բողոքները կամ ահազանգերը Պաշտպանի աշխատակազմ կարելի է ուղղել թեժ գծի հեռախոսահամարներով՝ 116 կամ (096) 116 100:
Մարզերում աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչների հետ կապ հաստատելու համար կարելի է զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարով`

На "горячую линию" офиса омбудсмена Армении поступило 37 звонков о ходе парламентских выборов 12/09/2018 16:35 | Избирательное право
На "горячую линию" офиса омбудсмена Армении, по данным на 15.00, поступило 37 сигналов относительно проходящих в республике досрочных выборов в парламент.
Как сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека, сигналы в основном касались доступности избирательных участков, их оснащения, a также возможности голосования не по месту прописки, голосования лиц, не имеющих возможности самостоятельно прибыть к месту голосования, в том числе находящиеся на стационарном лечении лица, а также восстановления избирательного права лиц, не включенных в списки избирателей ко дню выборов и других проблем.
Сообщается, что в аппарате омбудсмена изучаются более 500 публикаций в СМИ и социальных сетях, в том числе, по ситуации в областях.
Посредством групп быстрого реагирования, командированные в области в рамках возложенных на омбудсмена полномочий, запрашиваются у компетентных органов разъяснения относительно предпринятых шагов.
Для жалоб и сигналов, касающихся реализации избирательных прав, действует "горячая линия" при офисе Омбудсмена по номеру 116 или (096) 116-100.