Դեկտեմբերի 11-ից հանրապետությունում կսկսվեն պիկետներ և հանրահավաքներ. հայտարարություն 12/09/2018   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազատություն ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ նախաձեռնող խումբը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․ «Սիրելի հայրենակիցներ
Հայաստանի գործող իշխանությունները, կոպտորեն խախտելով ՀՀ Սահմանադրությունը և օրենքները, աննախադեպ մեծ ճնշումներ գործադրելով դատավորների վրա, ոտնահարելով հայության ազգային շահը և պախարակելով մեր նորագույն պատմության փառահեղ էջերը օտարների առաջ, ապօրինի կերպով կալանավորեցին ԼՂՀ պետական պաշտպանության կոմիտեի նախագահ, ղարաբաղյան պատմական հաղթանակների տարիներին Արցախի ղեկավար, ԼՂՀ առաջին նախագահ և Արցախի ազգային հերոս, Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության մի խումբ քաղաքացիներս, գնահատելով տեղի ունեցածը որպես հակազգային ոճիր, պատրաստվում ենք մեր վճռական բողոքի ձայնը բարձրացնել ընդդեմ այս սարսափելի անարդարության։ Ընդդեմ գործող վարչախմբի, որը հետևողական քայլերով փորձում է Հայաստանում միապետական ռեժիմ հաստատել, ինչը հղի է լրջագույն վտանգներով հայկական երկու պետությունների համար։
Մենք պահանջելու ենք անհապաղ ազատել Նախագահ Քոչարյանին և դադարեցնել նրա դեմ իրականացվող անձնական հաշվեհարդարը։ Մենք պահանջելու ենք դադարեցնել բիրտ ճնշումները դատական համակարգի, անկախ լրատվամիջոցների ու խոսքի ազատության վրա, պահանջելու ենք հանցավոր պաշտոնյաների հրաժարականը։
Մենք ազդարարում ենք հանրահավաքային պայքարի փուլի սկիզբ և կոչ ենք անում միանալ մեզ բոլոր նրանց, ում համար թանկ է հայի պատիվը և մեր երեխաների արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագան։
Հաշվի առնելով, որ այսօր Հայաստանում տեղի են ունենում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ վաղը՝ դեկտեմբերի 10-ին, անցնելու է դրանց արդյունքների նախնական ամփոփումը, մենք պիկետների և հանրահավաքների մեկնարկի օր ենք հայտարարում դեկտեմբերի 11-ը։
Միացեք մեզ»։
17:29 07/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎազգեն Մանուկյանի հայտարարությունը՝  Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ
16:24 07/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանը կկալանավորվի
12:52 07/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի ժամեր անց

В Армении пройдут пикеты и митинги с требованием освобождения экс-президента Роберта Кочаряна 12/09/2018   18:01  |  Лента новостей
Инициативная группа "Свободу президенту!” с 11-го декабря начинает пикеты и митинги с требованием немедленного освобождения экс-главы Армении Роберта Кочаряна.
“Действующие власти Армении, грубо нарушив законы и Конституцию РА, оказывая беспрецедентно сильное давление на судей, попирая национальные интересы армянского народа и охаивая славные страницы нашей новейшей истории, незаконно арестовали первого президента Нагорно-Карабахской Республики и второго президента Республики Армения», – говорится в заявлении, размещенном на неофициальной странице второго президента РА в соцсети Facebook.
Инициатива "Свобода президенту!" квалифицирует случившееся  как "антинациональное преступление".
“Мы собираемся  потребовать немедленного освобождения Роберта Кочаряна, прекращения осуществляемого против него личного сведения счетов», – говорится в заявлении.
Кроме того, инициатива потребует  прекращения давления на судебную систему, независимые СМИ и свободу слова, отставки “преступных чиновников”.
Инициатива заявляет, что этап борьбы посредством митингов стартует 11 декабря.
Апелляционный суд Армении 7 декабря отклонил ходатайства команды адвокатов второго президента РА Роберта Кочаряна, оставив в силе решение суда первой инстанции об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. 7 декабря Роберт Кочарян добровольно явился в Службу национальной безопасности (СНБ) РА .