Քննչական կոմիտեն մեղադրանք է առաջադրել «Բոգո» մականունով քրեական հեղինակությանը 12/07/2018   11:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Երեւան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել քրեական հեղինակություն համարվող, «Բոգո» մականունով հայտնի Ռուբեն Կոստանյանին, վերջինիս որդուն եւ քենակալին՝ բռնությամբ զուգորդված ինքնիրավչության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Նրանք քաղաքացուց պահանջել են 10.000 դոլար՝ 100.000 դրամի փոխարեն։ « Քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ քաղաքացի Ա.Առաքելյանը զբաղվել է մասնավոր ուղեւորափոխադրումներով եւ ավտոմեքենա ձեռք բերել Ռուբեն Կոստանյանից։ Մասնավորապես՝ բանավոր պայմանավորվածության համաձայն՝ վարել է վերջինիս պատկանող «Օպել» մակնիշի՝ 4000 ԱՄՆ դոլար արժողության ավտոմեքենան՝ տարաժամկետ վճարման պայմանով, սակայն երկու ամսվա գումարը, որն ընդհանուր առմամբ կազմել է 100.000 դրամ, չի կարողացել վճարել։Ենթադրաբար պատճառված նյութականը վնասի փոխհատուցումը դատական կարգով ստանալու փոխարեն 2017 թվականի սեպտեմբերի 5-ին բռնություն է գործադրվել Առաքելյանի նկատմամբ՝ պահանջելով 10.000 ԱՄՆ դոլար որպես վնասի փոխհատուցում։ Հետագայում Առաքելյանը քենակալի միջոցով Կոստանյանին մաս-մաս փոխանցել է մոտ 5 հազար ԱՄՆ դոլար»,-հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Քննությամբ պարզվել է, որ բռնությամբ զուգորդված ինքնիրավչությանը մասնակցություն են ունեցել Կոստանյանը, որդին և քենակալը, որոնց էլ առաջադրվել է մեղադրանք։

СК Армении предъявил обвинение криминальному авторитету “Бого” 12/07/2018 11:53 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, обвинение предъявлено Рубену Костаняну по прозвищу “Бого”, считающемуся криминальным авторитетом, его сыну и свояку за самоуправство, сопряженное с применением насилия. Об этом в ответ на запрос “Фактинфо” сообщили в СК.
Они потребовали от гражданина 10 тыс. долларов вместо задолженных им 100 тыс. драмов.
“Согласно добытым по уголовному делу фактическим данным, гражданин А. Аракелян занимался частным извозом и приобрел машину у Рубена Костаняна”. В частности, согласно устной договоренности, он вел принадлежащий последнему автомобиль марки “Опель” стоимостью 4 тыс. долларов с условием оплаты в рассрочку, однако не смог выплатить сумму(в общей сложности 100 тыс. драмов) за два месяца. Вместо того, чтобы получить в судебном порядке компенсацию за предположительно причиненный материальный ущерб, 5-го сентября 2017 года, от Аракеляна с применением насилия потребовали выплатить 10 тыс. долларов в качестве компенсации за причиненный ущерб”, - сообщили в СК.
Следствием установлено, что в самоуправстве, сопровождавшемся применением насилия, участвовали Костанян, его сын и свояк. Им предъявлено обвинение по части 2 статьи 322 Уголовного кодекса РА.