Մեղադրանք է առաջադրվել Պետական գույքի կառավարման վարչության պետի նախկին տեղակալին, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը 12/06/2018   18:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել Շիրակի մարզում գտնվող Ջրաձորի և Ամասիայի ջրանցքների, դրանց օգտագործման ու սպասարկման համար նախատեսված հողամասերի, 7060ք/մ թունելի օտարման ընթացքում կատարված չարաշահումների վերաբերյալ։ Մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի նախկին տեղակալին։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Այսպես՝ «Անի» ԲԲ ընկերության գլխավոր տնօրենը 2017 թվականի փետրվարի 2-ին գրավոր դիմում է ներկայացրել կառավարությանը՝ խնդրելով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հաշվեկշռում հաշվառված և անհատույց օգտագործման իրավունքով «Շիրակ» ջրօգտագործողների ընկերությանը հանձնված Շիրակի մարզի Ամասիայի համայնքում գտնվող 1882ք/մ մակերեսով Ջրաձորի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.1968 հեկտար մակերեսով հողամասը, 5342ք/մ մակերեսով Ամասիայի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասը, 7060ք/մ թունելը, ջրանցքները սպասարկող կառուցվածքներն ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել «Անի» ԲԲ ընկերությանը։
Դիմումի քննարկումն ու առաջարկությունների ներկայացումը կառավարության կողմից հանձնարարվել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչությանը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, կեղծիքներ կատարելու միջոցով գույքի գնահատման պաշտոնական փաստաթղթերում մտցվել են ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ՝ վերոնկարագրյալ գույքի արժեքը նշելով շուկայականից խիստ ցածր՝ 32.531.000 ՀՀ դրամ։ Կատարված կեղծ հաշվարկն ուղարկվել է նույն վարչության օտարման բաժին, որի հիման վրա կազմվել, ապա ՀՀ կառավարության կողմից 13.04.2017թ. հաստատված թիվ 372 Ա որոշմամբ թույլատրվել է 244.600.000 ՀՀ դրամ իրական արժեք ունեցող գույքն ուղղակի վաճառքի ձևով, կեղծ գնահաշվարկի արժեքի 75 տոկոսի չափով՝ 24.965.898 ՀՀ դրամով, օտարել «Անի» ԲԲԸ-ին։ Նշված գործարքի հետևանքով պետության օրինական շահերին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 160.754.694 ՀՀ դրամի գույքային վնաս և առաջացրել ծանր հետևանքներ։
Քրեական գործով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել կատարված կեղծիքներին Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի տեղակալի առնչության վերաբերյալ, ով տվյալ ժամանակահատվածում իրականացրել է վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պարտականությունները։ Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ այսօր նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, չարաշահումներին հնարավոր առնչություն ունեցած անձանց ամբողջ շրջանակը պարզելու և նրանց գործողություններն անհատականացնելու, ինչպես նաեւ այլ գործարքներում եւս հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ նախնական տվյալներն ստուգելու ուղղությամբ։
13:09 07/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱճուրդի է հանվել առաջին նախագահի ավտոմեքենան
17:33 21/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհրաժեշտ են արմատական փոփոխություններ
14:47 23/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍկսվել է ՊԳԿՎ ենթակայության հանրակացարանային տարածքների  սեփականաշնորհման  վերջնական փուլը
13:57 06/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՉինովնիկի կարգավիճակից դուրս եք գալիս՝ դառնում ագրեսիվ գործակալություն. Վարչապետը՝ Արման Սահակյանին
15:28 10/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկ տարվա  ընթացքում պետբյուջե է վերադարձվել 25 մլն դրամ
16:46 22/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊԳԿՎ Աճուրդի կենտրոնում ամենամեծ պահանջարկն ունեն փոխադրամիջոցները
17:09 16/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊԳԿՎ ենթակայության հանրակացարանային տարածքների մեծ մասը սեփականացված է
10:25 08/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրենը աշխատանքից ազատվելու դիմում է գրել
11:51 06/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊԳԿՎ-ն դիտարկում է պետական կառավարման 32 մարմնի ենթակայության՝  210 ընկերությունների ֆինանսատնտեսական վիճակը

Бывшему замглавы Управления госимуществом Армении предъявлено обвинение 12/07/2018   15:10  |  Криминальная хроника
По  уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, добыты фактические данные о злоупотреблениях, совершенных  при отчуждении водоканалов Джрадзора и Амасии в Ширакской области, земельных участков, предусмотренных для их использования и обслуживания, а также 7060 кв.м. тоннеля. Обвинение предъявлено бывшему заместителю начальника Управления по управлению государственным имуществом при Правительстве РА.
Так, как указывается в сообщении на сайте СК, генеральный директор ОАО "Ани" 2-го февраля 2017 года направил в Правительство письменное обращение с просьбой об отчуждении ОАО "Ани" посредством прямой продажи числящихся на балансе Государственного комитета водного хозяйства и переданных на праве безвозмездного пользования компании водопользователей "Ширак" Джрадзорского водоканала площадью 1882 кв.м, расположенного в общине Амасия, а также земельного участка площадью в 0.1968 га, необходимого для его использования и обслуживания, Амасийского канала площадью в 5342 кв.м и необходимого для его обслуживания земельного участка площадью 1,38 га, а также тоннеля площадью в 7060 кв.м с обслуживающими сооружениями.
Правительство поручило рассмотреть заявление и представить предложения Управлению по управлению госимуществом.
По данным предварительного следствия, посредством злоупотребления чиновниками Управления по управлению госимуществом своим должностным положением,  совершения ими подлога, в официальные документы по оценке имущества была внесены заведомо ложные данные с указанием стоимости вышеуказанного имущества по цене существенно ниже рыночной –32 531 000 драмов. Произведенный ложный расчет был направлен в отдел по отчуждению того же Управления, и на его основании было составлено решение, а затем по утвержденному решению правительства от 13 апреля 2017г. было разрешено отчуждение ОАО "Ани" посредством прямой продажи имущества реальной стоимостью 244 600 000 драмов по цене 24 965 898 драмов. Вследствие этой сделки законным интересам государства был причинен имущественный ущерб в особо крупных размерах – 160 754 694 драма, что повлекло тяжкие последствия.
В результате предпринятых по уголовному делу мероприятий были добыты данные о причастности заместителя начальника Управления по управлению госимуществом к совершенным фальсификациям, который в тот период был временно исполняющим обязанности начальника Управления по управлению госимуществом.
"По совокупности добытых доказательств сегодня ему было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 и части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса РА. Следователь подал в  суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего, установление всего круга лиц, возможно причастных к злоупотреблениям, и индивидуализацию их действий, а также проверку предварительных данных относительно возможных злоупотреблений по другим сделкам", - отмечается в сообщении.